gebelikbelirtileri.gen.tr https://www.gebelikbelirtileri.gen.tr Gebelik Belirtileri ve Tedavisi tr-TR hourly 1 Copyright 2019, gebelikbelirtileri.gen.tr Mon, 12 Oct 2015 00:00:00 +0000 Mon, 21 Oct 2019 00:00:00 +0000 60 10 Haftalık Gebelik https://www.gebelikbelirtileri.gen.tr/10-haftalik-gebelik.html Fri, 23 Nov 2018 15:49:40 +0000 10 haftalık gebelik, artık anne adayları gebeliğinin bilincine varmalı, hareketlerine daha fazla dikkat etmelidir. Uzun süre ayakta kalmaktan ya da oturmaktan kaçınmalıdır. Çünkü dolaşımda olan kan miktarı arttığ 10 haftalık gebelik, artık anne adayları gebeliğinin bilincine varmalı, hareketlerine daha fazla dikkat etmelidir. Uzun süre ayakta kalmaktan ya da oturmaktan kaçınmalıdır. Çünkü dolaşımda olan kan miktarı arttığından, dolaşım yavaşlar. Bu ayakların şişmesine, basur, varis gibi sorunların yaşanmasına yol açabilir. Belirli aralıklarla dolaşmak, vücuttaki toplardamarları harekete geçirmek gerekir. Bundan sonraki süreç anne adaylarının daha fazla dikkatli olmasını gerektirecektir. 10 haftalık gebelik ayrıca bebeğin embriyo halinden çıkarak fetus haline geldiği önemli bir süreçtir. Bu zamana kadar olan tehlikeli dönem atlatılmaya başlanmış ve fetal döneme doğru gidiş başlamıştır.

10 haftalık gebelikte bebekte olan değişiklikler

Bu haftaya ulaşan gebeliklerdeki bebeklerde olan en önemli değişim böbreklerde idrar üretiminin başlamasıdır. Bebekler idrarı amnios kesesine boşaltarak, daha sonra bunu yutar. Bağırsaklarda çalışmaya başladığından, yutulan sıvı emilir. Buradan kana geçen sıvı, daha sonra böbreklere geçerek tekrar ortama bırakılır. Anne karnındaki bebeğim gelişimi ve korunması açısından önemli bir vazife gören amnios sıvısı bu döngü sayesinde normal sevide tutulmuş olur. İdrar insanlarda normalde zehirli atıklar içerir. Ancak anne karnında bu görevi böbrekler yapmaz. Bu açıdan bebeğin idrarı herhangi bir bakteri içermediğinden, zararlı değildir.

Bebeklerin karaciğeri 10 haftalık gebelikte çalışmaya başlar. Kan üretimini sağlar. Normalde böbreklerin ve karaciğerin atık maddeleri vücuttan uzaklaştırma görevini rahimdeki plasenta yapar. Bu haftada ayrıca bebeğin cinsel organı belirgin hale gelmeye başlar. Kız ve erkeklerde genital tüberkül adı verilen yapıdır aynıdır. Daha sonraki haftalara penis ya da klitoris olarak değişime uğrar. Bebeklerin göz rengini belirleyen iris tabakası da bu haftada oluşur. Ayrıca bebeğin göz kapakları oluşacak, ancak daha sonraki haftalara kadar kapalı olacak.

10 Haftalık Gebelik

10 haftalık gebelikte bebeğin boyu ve kilosu

Bu haftaya ulaşan gebeliklerde bebekler yaklaşık 5,5 cm boyunda, 6 gram ağırlığında olur.

10 haftalık gebelikte bebeğin ultrason görünümü

Bu haftada yapılan ultrason tetkikinde bebek ve anne arasındaki iletişim artar. Bebeğin organları ve hareketleri ultrasonda daha rahat görülebilir. Ancak bebeğin cinsiyetini öğrenmek için henüz erkendir. Eğer uygun bir zamanda ultrasona bakılıyorsa, bebeğin hareketleri izlenebilir. Çünkü bebekler içinde oldukları sıvının içinde daha hareketli olurlar. Birde en önemlisi bebeğin kalp atışı bu hafta daha net şekilde duyulmaya başlar.

10 haftalık gebelikte anne adayındaki değişiklikler

10 haftaya ulaşan gebeliklerde anne adayının sabah bulantıları azalmaya başlar. Bu yakınması devam eden gebelerde doktorunun tavsiyesiyle ilaç kullanabilir. Yine hormon değişimi nedeniyle anne adayları kolayca sinirlenme, huzursuzluk çekme gibi etkiler yaşayabilir. Bunlar geçici olduğundan, anne adaylarını pek rahatsız etmez.

Gebelikte kan dolaşımındaki kan miktarı yarı yarıya arttığı için, kadının meme dokusunda, ayaklarında ve vücudun çoğu yerindeki toplardamarlarda genişleme olur. Damarlar genişlediği için, anne adayları varisten korkmasınlar. Fakat buna rağmen önlem almaları iyi olur. Hareketsiz yaşamdan kaçınmaları daha doğru olur. Uzun süreli oturma ya da ayakta durma onlara göre değildir. Annen adaylarının bu hafta karnı yuvarlak hale gelir, beli ve karnı kalınlaşır, şişkinlik, kilo alma hızlanır. Bu nedenle 10 haftalık gebelik döneminden itibaren kadının giysilerini gözden geçirmesi, esnek ve bol olanları tercih etmesi önerilir. Bu dönem baba adayları içinde, heyecanlı bir süreçtir. Eşinin karnı büyümeye başladığından, artık bebekler fiziki olarak ben buradayım derler. Bu nedenle baba adayı eşine destek olmaktan kaçınmamalı, birlikte en azından yürüyüşlere çıkmalıdır.

]]>
Gebelikte Kasık Ağrısı https://www.gebelikbelirtileri.gen.tr/gebelikte-kasik-agrisi.html Sat, 24 Nov 2018 05:58:04 +0000 Gebelikte Kasık Ağrısı, Gebelikte görülen birçok problem vardır. Bu problemler tabi ki kişiden kişiye değişebilecek şeyler olabilmektedir. Gebelikte kasık ağrısı bu problemlerden biridir. Her annenin az Gebelikte Kasık Ağrısı, Gebelikte görülen birçok problem vardır. Bu problemler tabi ki kişiden kişiye değişebilecek şeyler olabilmektedir. Gebelikte kasık ağrısı bu problemlerden biridir. Her annenin az şiddetli ya da şiddetli olacak şekilde bir kerede olsa yaşadığı kasık ağrılarının birçok nedeni bulunmaktadır. Gebelikte kasık ağrısı, kimi insanlarda görüldüğü kadar kimi insanlarda da başka bir bölgenin ağrıması ile görülmeyebilir. Aslında bazı durumlarda oldukça normal karşılanan, gebelikte kasık ağrısının birçok farklı nedenleri olabilir. Bu nedenle kişide görülen kasık ağrılarının hepsini bir tutmamalısınız. Kimi zaman normal nedenlerden dolayı görülen kasık ağrıları, kimi zaman hiçte normal olmayan nedenlerden dolayı karşınıza çıkarak hiç beklenmeyen problemlerin ortaya çıkmasına neden olabilmektedir. Bu nedenle hafifte olsa kasıkta gebelik döneminde görülen ağrıları doktorunuz ile mutlaka konuşmalısınız. Bu durumu önemsemeyen ve çok kısa sürelerde çok daha tehlikeli sorunlara yol açan kasık ağrıları, günümüzde de bazı insanlara görülmektedir. Sizlerde hem kendi sağlığınız için hemde bebeğinizin sağlığı için bu gibi durumları önemseyin ve gerekli işlemleri yapın.

Gebelik döneminde görülen kasık ağrıları aslıda gebeliğin kaçıncı haftasında olduğuna bağlı olarak nedenini ve ne kadar normal olup olmadığını bizlere göstermektedir. Gebeliğin bazı dönemlerinde kişilerde görülen kasık ağrıları, son derece normal olarak karşılanabilmektedir. Özellikle gebeliğin eğer ilk iki haftası bu tür kasık ağrıları kişilerde görülüyorsa bu durum aslında son derece normaldir. Genelde kadınların hepsinde gebelikte görülen kasık ağrısı, ilk hafta görülmektedir. Bu durumda tabi ki kasık ağrılarının bir neden vardır. Birçok zaman bu kasık ağrılarının neden hamileliğin meydana gelmesi nedeni ile kişide görülen adet gecikmeleridir. Bu durumda kişinin özellikle kasık bölgesinden bele doğru bir ağrı hissetmesi beklenmektedir. Bu durum yaklaşık bir hafta içerisinde ortadan kalkacaktır. Yani genel olarak gebelikte kasık ağrısı ilk haftalarda görülüyorsa bu durum gecikmiş olan adet kanamalarına bağlanmıştır. Fakat bizler bu tür problemlerin bebeğin ve annenin sağlığı için aksatılmaması gerektiğini tavsiye ederiz. Ağrıların nedeni her ne kadar tahmin edilse de bu tür sorunları doktorunuza bildiriniz.

Gebelikte Kasık Ağrısı
Gebeliğin ilk haftalarının yanı sıra genellikle gebeliğin dördüncü haftalarında görülen kasık ağrıları, yine birçok zaman normal görülmüştür. Gebelikte kasık ağrısı genel nedeni ise birçok zaman kadınlarda hamilelikle birlikte görülen rahim büyümelerine bağlanmıştır. Birçok zaman bu durumdan dolayı meydana gelerek yaklaşık bir ya da iki hafta kadar süren rahim büyümeleri, kasıkta ağrılara neden olarak kişide bazı rahatsızlıkları meydana getirebilmektedir. Bu ağrı genellikle kasıüın sağ taraflarına doğru gelişerek kişinin kasık bölgesinin sağında hissedilir.  Bunu yanında yine birçok kadında görülen kasık ağrılarının en büyük ve en çok görülen nedeni biriken gazlardır. Bu gazlar genellikle günlük olarak kişide kasık ağrılarına neden olabilir. Bu durumu kesinlikle kişinin ayırt etmesi zordur. Bu nedenle daha detaylı bilgiyi doktorunuzun yapacağı testlerle öğrenebilirsiniz. 
]]>
Gebelikte Yapılan Testler https://www.gebelikbelirtileri.gen.tr/gebelikte-yapilan-testler.html Sun, 25 Nov 2018 01:45:29 +0000 Gebelikte yapılan testler, hamileliğin başlangıcından sonuna kadar çeşitli dönemlerde yapılmaktadır. Hatta birtakım tahlillerin gebelikten öncesinde eşler hamileliğe hüküm verdiğinde inşa edilmesi henüz uygundur. Birtak Gebelikte yapılan testler, hamileliğin başlangıcından sonuna kadar çeşitli dönemlerde yapılmaktadır. Hatta birtakım tahlillerin gebelikten öncesinde eşler hamileliğe hüküm verdiğinde inşa edilmesi henüz uygundur. Birtakım testlerin gebeliğin belirli haftalarında inşa edilmesi gereklidir o haftalar haricinde yapılamaz bu sebeple hamilelikte bu testler dikkatle takip edilmelidir, zamanları kaçırılmamalıdır. Hamilelikte yapılmış meydana gelen testlerin bir bölümü her gebede rutin olarak yapılır, bir bölüm testlerde yalnızca birtakım gebeliklerde belirli durumlar oluştuğunda yapılır. Bu testlerin bütünü gebeliğin esasen sonuna esaslı yapıldığı haftalara bakılırsa sırasıyla aşağıda anlatılmaktadır.  
 
İlk muayenede yapılmış meydana gelen tahliller: 

Bu testler çiftin doktora evvel müracaatında yapılmış meydana gelen tahlillerdir. En esaslı olanı çiftlerin gebelik oluşmadan öncesinde şimdilik gebeliğe hüküm verdiklerinde doktora başvurmaları ve bu görüşmede tahlillerin yapılmasıdır. Zira bu testlerde saptanabilecek birtakım anormalliklere bakılırsa gebelik henüz başlamadan öncesinde önlemler alınabilir. Fakat çiftlerin çoğunluğu gebelik oluştuktan sonra doktora başvurmaktadır. Bu evvel görülmede jinekolojik sağlık muayenesi ve ultrasonografi ile kadın genital organları değerlendirilir. Son 1 sene içinde yapılmadıysa smear testi yapılmalıdır. Tipik sistemik sağlık muayenesi de yapılabilir ve gerekirse anormallik varlığında alakalı dal uzmanına konsulto yapılabilir. İlk muayenede yapılmış meydana gelen tahliller: 
 •  Bütün kan sayımı: Annede anemi var mı irdelemek amaçlı
 •  Anne ve baba kan grupları: Kan uyuşmazlığı saptanırsa tedbir alınması amaçlı
 •  Kan uyuşmazlığı varsa IDC (İndirekt Coombs testi) 
 •  Bütün küçük abdest tetkiki (Gerekirse küçük abdest kültürü) 
 •  TSH : Annede guatr ve troid hormon bozukluğu varsa bebeği etkileyebilir, sorun saptanırsa dahiliye uzmanı aracılığıyla iyileştirme gerektirir. 
 •  Toxoplazma IGM ve IGG 
 •  Rubella IGM-IGG (Kızamıkçık testleri)
 •  CMV IGM ve IGG
 •  Sarılık B amaçlı HBsAg ve AntiHBs testleri yapılır: Annede Sarılık B saptanırsa bebeğe bulaşmayı önlemek amaçlı doğumdan sonra bebeğe antikor iğnesi yapılır. 
 •  HCV testi 
 •  HIV (AIDS) testi 
 •  Sfiliz (frengi) amaçlı VDRL testi rutin olarak kural değildir ama yapılabilir. 
 •  Diabet bakımından rizikolu hasta kişilerde açlık kan şekeri 
 •  Biyokimya (kolesterol, böbrek ve karaciğer testleri v.b) hamilelikte rutin tavsiye edilen bir test değildir. Anne yaşı ileriyse ya da sistemik birtakım hastalıkları varsa yapılmalıdır.  
11-14 haftalar arasında: 

Gebeliğin 11. haftasından henüz sonra ultrason muayenesinde bebeğin ense kalınlığı (NT) ölçülür ve ikili test yapılır. Bu tahlil 11-14 hafta içinde yapılabilir, 14. haftadan henüz sonra yapılamaz. Bu test ile ilgili ayrıntılı bilgi amaçlı tıklayın.  
 
16-20 haftalar arasında: 

Gebelikte Yapılan Testler
Bu haftalar içinde üçlü test (triple test) ya da dörtlü test yapılır. Eğer bu test sonucu rizikolu gelirse amniosentez (bebekten su alınması) inşa edilerek henüz ileri inceleme yapılabilir. Bu test ile ilgili ayrıntılı bilgi amaçlı tıklayın.  
 
24-28 haftalar arasında: 
 •  50 gr glukoz tahmil testi 24-28 haftalar içinde yapılır. Bu test sonucu 140'dan yüksek gelirse 100 gr OGTT testi yapılır. Bu testler ile ilgili ayrıntılı bilgi amaçlı tıklayın. Bu haftaları kaçırmış ve henüz ilerleyen haftalarda iştirak eden hasta kişilerde açlık ve tokluk kan şekeri bakılarak da hastanın diabete yatkınlık hali değerlendirilebilir. 
 •  Anne baba içinde kan uyuşmazlığı varsa 28. haftada IDC (indirekt coombs testi) yapılır ve bu test olumsuz çıkarsa anne-bebek içinde kan uyuşmazl]]> 15 Haftalık Gebelik https://www.gebelikbelirtileri.gen.tr/15-haftalik-gebelik.html Sun, 25 Nov 2018 21:40:24 +0000 15 haftalık gebelik, anne adayının gebeliğini daha iyi hissedebildiği bir süreçtir. Buna rağmen oldukça rahat bir süreç olduğundan, çok fazla sorun yaşanmadan geçer. Bu haftada riskli olmayan, düşük sorunu olmaya 15 haftalık gebelik, anne adayının gebeliğini daha iyi hissedebildiği bir süreçtir. Buna rağmen oldukça rahat bir süreç olduğundan, çok fazla sorun yaşanmadan geçer. Bu haftada riskli olmayan, düşük sorunu olmayan anne adayları cinselliği yaşamakta zorlanmaz. Artık bu haftadan itibaren doktor ziyaretleri artar. Gebelik testlerinin en önemlilerinden olan üçlü tarama testi bu haftada yapılmaktadır. Fakat daha önceden ikili test sonuçlarında sorun olmayan, normal çıkan anne adayları üçlü test yaptırmayabilir.

  15 haftalık gebelikte bebeklerde olan değişiklikler

  Bu haftadan itibaren bebeklerde oldukça hızlı bir gelişim dikkat çeker. Artık anne karnındaki bebeğin büyüklüğü yaklaşık bir greyfurt kadar olur. Bebeğin cildi belirgin derecede damar yapısıyla kaplı olur. Ayrıca cildi oldukça ince ve şeffaftır. Lanugo yani ipeksi cilt tüyleri artık bu haftada gelişmeye başlar ve 26. haftalık gebeliğe kadar bebeğinizde olur. Bunların görevi bebeğin hassas cildini amnios sıvısından korumaktır. Bu tüyle bazı bebeklerde doğumun hemen sonrasında da kaybolabilir. 

  Artık 15 haftalık gebelikte haftanın sonuna doğru bebeğin cinsiyeti ultrasonla tespit edilebilir. Ancak yine de doğuma kadar cinsiyeti tespit edilemeyen bebeklerde vardır. Bunun sebebi bebeğin anne rahmindeki pozisyonu, ultrason tetkikini yapan kişinin özellikleriyle bağlantılıdır. Bu haftada bebeğin saçları uzar, kaşlar ve kirpikler gelişim gösterir. Artık bebekler dış ortamla uyum sağlama sürecine girmiştir.

  15 haftalık gebelikte bebeğin boyu ve kilosu

  Bu haftaya gelen gebelikte bebeğin ağırlığı 74 gram, boyu ise 12 cm kadar olur.

  15 Haftalık Gebelik

  15 haftalık gebelikte bebeğin ultrason görünümü

  Artık anne karnındaki bebek ultrasonda rahatlıkla izlenebilir. Eğer şartlar uygun olursa, bebeğin cinsiyeti konusunda fikir sahibi olunabilir. Bebekler bu haftada daha hareketli olduğundan, hareketler izlenebilir, bazen bebeğin parmağını emerken ki görünümüne şahit olabilirsiniz. Artık bebeğinizdeki yüz hareketleri ultrason tetkikinde görülebilir.

  15 haftalık gebelikte anne adayındaki değişiklikler

  Artık anne adayı büyümüş rahmini dışarıdan eliyle bile hissedebilir. Eğer karnına eliyle dokunursa, top benzer yumuşak bir kitle hisseder. Bir anlamda bebeğiniz elinizin altında durur. 1-2 hafta sonra bunu belirgin şekilde hissedersiniz. Bebeklerin hareketlerini daha kolay hissetmeniz için, biraz daha beklemeniz gerekir. Bazen anne adayları bu haftada bebeklerinin hareketlerini hissettiğini söyler. Ancak bu muhtemelen bağırsak hareketleridir. Psikolojik olarak bebeğin hareket etmesi şeklinde hissedilebilir.

  Anne adayı artık mevsime göre daha fazla su içmelidir. Yeteri kadar su içildiği idrarın sarı renkli olmasından anlaşılabilir. Vücutta ödem denilen bazı şişlikler gelişmeye başlayabilir. Bunun nedeni sıvının kan dolaşımı yardımıyla yumuşak dokulara itilmesindendir. Bu gebelik döneminin normal bir gelişmesidir. Kadının vücudunda daha fazla kan dolaşımda olduğundan, rahmin büyümesinin pelvik damarlara baskı yapması söz konusudur. Bu yüzden anne adayının egzersiz yapması, ayaklarını yüksek bir yerde dinlendirmesi tavsiye edilir.

  Bu haftada anne adayının daha iştahlı olduğu görülür. Yine de tedbirli davranarak fazla yemekten kaçınmaları doğru olur. Çünkü hazımsızlık ve mide yanması gibi sorunlar yaşanabilir. Bu yüzden az ve sık yenmeli, lokmalar iyice çiğnenerek öğütülmelidir.

  Bu haftayla birlikte rahim biraz daha büyüdüğünden, rahmi destekleyen kaslar ve ligamentlerde esneme olur. Bu etken göbeğin altında ağrılara neden olabilir. Bu etki normal bir sonuç olsa da, bazı anne adaylarında dayanılmaz ağrıya neden olabilir. Bu durumda doktorun bilgilendirilmesi tavsiye edilir. Yine hormon düzeni farklılaştığından baş dönmesi, baş ağrısı, halsizlik gibi etkiler görülebilir. Bu yüzden anne adayının dinlenmeye zaman ayırması iyi olur]]> Gebelik Diyabeti https://www.gebelikbelirtileri.gen.tr/gebelik-diyabeti.html Mon, 26 Nov 2018 04:22:39 +0000 Gebelik diyabeti, gebelikte ikinci trimesterde ya da sonrasında ortaya çıkan şeker hastalığıyla yaşanır. Buna gestasyonel diyabet te denir. Gebelikte fetusun gelişmesi için, glikoz metabolizmasında değişimler olur. P Gebelik diyabeti, gebelikte ikinci trimesterde ya da sonrasında ortaya çıkan şeker hastalığıyla yaşanır. Buna gestasyonel diyabet te denir. Gebelikte fetusun gelişmesi için, glikoz metabolizmasında değişimler olur. Plasenta tarafından salınan HPL hormonu fetusa yeteri kadar glikoz gitmesini sağlamak amacıyla, kan şekerinin düşmesini sağlayan etki mekanizmasını frenler. Bu durum gebelikte doğal hiperglisemi eğilimine neden olur. Bazen ileri boyutlara varan bu sorun, HPL hormonunun etkinliğinin arttığı 24. haftayla birlikte gebelik diyabetine yol açabilir.

  Gebelik diyabeti kimlerde etkili olur

  Gebelikte anne adaylarının yaklaşık % 5 kadarında diyabet etkili olabilir. Bu dönemde başlayan şeker hastalığının yaklaşık % 90 oranı gestasyonel diyabet etkisi gösterir. Gebelik diyabeti görülme olasılığı yüksek olan anne adayları ise;

  • Anne adaylarının daha önceden ölü doğum yapması, ağırlığı 4 kg üzerinde olan bebek doğuranların, anomalisi olan bebek doğurmaları ya da çok sayıda düşük yapmış olanların diyabet riski fazladır.
  • Önceki gebeliğinde gebelik diyabeti olanlarda
  • Gebeliğe fazla kiloyla başlayanlarda, gebelikte fazla kilo alanlarda, yaşı 35 in üzerinde olanlarda
  • Ailede birinci derecedeki yakınlarında diyabet olanlarda
  • İdrar yolu enfeksiyonlarının sıkça görüldüğü anne adaylarında
  • Bebeğin kilosunun normalin üzerinde olması halinde
  • Amnios sıvısının çok fazla artması durumunda
  • Anne karnındaki bebeğin aniden ölmesi halinde
  • İdrar testinde glikoz belirlenen anne adaylarında, gebelik diyabeti gelişme riski yüksek olur.
  Gebelik Diyabeti

  Gebelik diyabeti teşhisi nasıl yapılır

  Gebelik diyabeti tanısı konulan anne adaylarında risk faktörü olmadığından, gebeliğin 24. ile 28. haftaları arasında diyabet tarama testi yapılmalıdır. Bazen anne adaylarında gebelik öncesinde de şeker hastalığı olabilir. Ancak gestasyonel diyabet gebelikte ortaya çıkan şeker hastalığıdır. Bunun tanısı 24. haftadan itibaren uygulanan tarama testiyle belirlenebilir.

  Gebelik diyabeti önceden tanısı yapılmamış, herhangi bir belirtisi olmadan gebelikte glikoz değerlerinin yükselmesiyle ortaya çıkar. Tarama testinde 100 gram glikoz ile kesin tanısı yapılabilir.

  Gebelik diyabeti riskleri nelerdir

  Tanı konulan gebe kadınlara uygun diyet uygulanmalı ya da insülinle kan şekeri kontrol altına alınmalıdır. Bu sorunda normal şeker hastalarının kullandığı haplar kullanılmaz. Bu önlemler alınırsa, gebelikte ve doğumda bebeğin karşılaşacağı sorunlar önlenmiş olur. Gebelik diyabeti kontrol altın alınmadığında, annede böbrek enfeksiyonu, oldukça dirençli vajinal mantar  sorunu gibi rahatsızlıklar yaşanabilir. Diyabet bebeklerde anomali riski oluşturmaz. Fakat kan şekerindeki bu dalgalanmalar nedeniyle bebeğin ani şekilde kaybedilme olasılığı bulunur. Bebekler fazla doğum kilosuyla doğabilir, amnios sıvısı fazlalaşır. Doğumda bebekte oksijensizlik belirtisi görülebilir. Bu nedenle gebelik diyabeti mutlaka teşhis edilerek, kontrol altına alınmalıdır.

  ]]>
  Gebelikte Akıntı https://www.gebelikbelirtileri.gen.tr/gebelikte-akinti.html Mon, 26 Nov 2018 10:42:31 +0000 Gebelikte akıntı, anne adaylarının çoğunluğu etkileyebilir. Bu tür vajinal akıntılar genellikle gebelikle bağlantılı olarak ortaya çıkan fizyolojik akıntıdır. Tedavi gerektirmeden kendiliğinden düzelir. Fakat b Gebelikte akıntı, anne adaylarının çoğunluğu etkileyebilir. Bu tür vajinal akıntılar genellikle gebelikle bağlantılı olarak ortaya çıkan fizyolojik akıntıdır. Tedavi gerektirmeden kendiliğinden düzelir. Fakat bazı akıntılarda enfeksiyonlardan kaynaklandığından, tedavi edilmelidir. Bunlar parazitler, bakteriler nedeniyle oluşur.

  Gebelikte akıntı türleri

  Fizyolojik olmayan akıntılar: Gebelikte kahve, koyu yeşil, sarı renklerde ortaya çıkan, kanlı, köpüklü, ağır kokulu, idrarda yanmaya, ağrıya neden olan, bazen anormal kanamaya neden olan akıntılar genital sistemdeki sorunlar yüzünden etkili olabilir. Bu durumda doktora muhakkak gidilmelidir. Çünkü bazen genital sistemin üstünü etkileyen pelvik enfeksiyonu, rahim ağzı enfeksiyonu gibi etkenler gebelikte akıntı nedeni olabilir.

  Vajinitler gebelikte akıntıya yol açabilir. Bunlar tedavi edilmediğinde, üst genital bölgeye çıkarak ciddi enfeksiyonların oluşmasına neden olabilir. Pelvik enfeksiyonu tüplerde tıkanma, apse oluşması gibi sorunlara yol açabilir. Bu yüzden tedavisi ihmal edilmemelidir. Bazen kanser lezyonları da akıntı nedeni olabilir. Bu yüzden gebelikte anormal akıntılar mutlaka değerlendirilmelidir. Enfeksiyonlar cinsel yolla bulaşabiliyorsa, gebe kadının eşi de tedaviye alınmalıdır.

  Fizyolojik normal akıntılar: Akıntı sorunu kadınları her zaman etkileyebilir. Bu nedenle özel bir süreç olan gebelikte daha dikkatli olunmalıdır. Çünkü vücutta hormon dengeleri gebelikte değişmekte, kadınlar bu süreçte daha hassas olmaktadır. Buna göre gebelikte akıntı rengine, miktarına, kokusuna, kıvamına göre değerlendirilerek, akıntının normal olup olmadığı belirlenmelidir. Bu tür akıntılar gebelikte sıkça görülebilir. Genellikle şeffaf, beyaz renkli olan akıntılar, herhangi bir şikayete sebep olmaz. Bu durumda tedavi edilmelerine de gerek kalmaz. Fakat akıntı iyi izlenmeli renginde, kokusunda bir değişim olursa, doktora gidilmelidir.

  Gebelikte Akıntı

  Gebelikte akıntıdan korunmak için ne yapılmalı

  Gebelik döneminde özellikle pamuklu iç çamaşır giyilmelidir. Bu diğer zamanlarda da mutlaka uygulanmalıdır. Çamaşırların günde 2 defa değiştirilmesi ya da hijyenik ped kullanılması önerilir. Çamaşırlar sabunla yıkanmalı ve ütülenmelidir. Aşırı şekerli besinlerin mantar enfeksiyonuna yol açma riski olduğundan fazla tüketilmemesi gerekir. Prezervatif cinsel ilişkide kullanılırsa, enfeksiyon riski azaltılabilir. Gebe kadınlar vajina içini suyla, sabunla yıkamamalıdır. Gerekirse özel ürünler tercih edilmelidir. Vajinada pH dengesini bozacak bu eylemler gebelikte akıntı nedeni olabilir. Kokulu tuvalet kağıtları, pudra, deodorant gibi ürünler vajina bölgesinde kullanılmamalıdır. Gebelikte akıntı anne adayına rahatsızlık veriyorsa, mutlaka doktora gidilerek tedavi edilmelidir.

  ]]>
  Gebelikte Mide Bulantısı https://www.gebelikbelirtileri.gen.tr/gebelikte-mide-bulantisi.html Tue, 27 Nov 2018 02:15:23 +0000 Gebelikte mide bulantısı, en fazla yaşanan gebelik komplikasyonudur. Özellikle ilk üç aylık dönemde mide bulantısı daha fazla görülür. Çünkü kadının vücudundaki hormon dengesinde değişim meydana gelmektedir.  Gebelikte mide bulantısı, en fazla yaşanan gebelik komplikasyonudur. Özellikle ilk üç aylık dönemde mide bulantısı daha fazla görülür. Çünkü kadının vücudundaki hormon dengesinde değişim meydana gelmektedir. Gebelikle birlikte hCG hormonunun artması, mide bulantısının ana sebebidir. Daha çok ilk 3 ayda bu hormonun seviyesi yüksek olduğundan, daha fazla mide bulantısı etkisi görülür. Bu süreçten sonra hormon seviyesi düştüğünden, bulantılarda azalma olur. Bazen gebe kadınlardaki kokulara hassasiyet, duygusal etkenler, yorgunluk, halsizlik, stres, mide asidinin artması gibi faktörlerde mide bulantısı nedeni olabilir. Bulantıların günlük yaşamı etkilemesi, beslenmeye engel olması, ilaç tedavisinin olumlu yanıt vermemesi, her gün etkili olması, kilo kaybına neden olması halinde uygun bir tedavi uygulanmalıdır. Bu en fazla genç yaştaki gebelerde etkili olur. Bunun dışında çoğul gebeliklerde, kilolu olanlarda, sosyo kültürel açıdan yüksek derecede olanlarda da etkili olur.

  Gebelikte mide bulantısı ne zaman etkilidir

  Gebeliğin 5.-6. haftasında etkili olmaya başlayan mide bulantısı, 12.-14. haftalara kadar etkisini azaltarak devam eder. Nadiren gebeliğin doğumla sonlanmasına kadar sürebilir.

  Gebelikte mide bulantısı bebek için zararlı mı

  Bebekle ilgili olan herhangi bir sorundan dolayı mide bulantısı olmaz. Bu sorun yüzünden ilk haftalarda yeterince beslenememek, kilo almamak gibi etkenlerde bebeğe zararlı olmaz. Mide bulantısı sona erdikten sonra, gebelik sağlıklı bir şekilde devam eder. Mide bulantısı gebelik zehirlenmesi, erken doğum, yüksek tansiyon gibi sorunların nedeni de olmaz.

  Gebelikte mide bulantısı için beslenme önerileri

  Yağsız ve hafif besinler tercih edilmelidir. Mideyi çok dolduracak şekilde yemek yenmemelidir. Sabahları yataktan kalkmadan ilk olarak kraker, bisküvi, galeta gibi besinler yenmelidir. Bir süre sonra yataktan kalkılırsa, mide bulantısı kesilmiş olur. Makarna, ekmek, haşlanmış patates, pirinç gibi besinler bulantıları keser. Peynir ve yoğurt tüketimi de tavsiye edilir. Bitkisel çaylar içinde zencefil çayı mide bulantısını keser. Yemek yendiğinde su ve sulu besinler tüketilmemelidir. Bunlar öğün aralarında alınmalıdır. Yağlı, şişkinlik yapan, bol baharatlı gıdalar yenmemelidir. Kulaktan duyma bitkisel ürünlerin kullanılmaması gerekir.

  Gebelikte Mide Bulantısı

  Gebelikte mide bulantısı nasıl önlenebilir

  Gebelik süresince anne adayları öğünlerini 5-6 defada tüketmelidir. Az ve sık beslenmeye özen göstermeleri gerekir. Hafif ve kuru besinler tüketmeli, aşırı yemekten kaçınmaları gerekir. Sıvı içecekleri, suyu yemekten sonra içmeleri uygundur. Dinlenmek için kendilerine yeterince zaman ayırmaları gerekir. Yorgun olan gebelerde bulantılar artış gösterir. Ayrıca sıcak besinlerin tüketilmesi de mide bulantılarını arttırır. Bu yüzden yemekler ılık yenmelidir.

  Bu önlemler gebelikte mide bulantısı sorununa çare olmazsa, günlük yaşamda olumsuz yaratırsa, gebelere ayaktan tedavi ya da yatarak tedavi seçenekleri uygulanabilir. Özellikle beslenmesi etkilenen anne adaylarında idrarda keton artışı görülür. İdrarın rengi ve yoğunluğu artar. Bunlar tespit edilerek, doktor tarafından uygun bir tedavi tercih edilir.

  ]]>
  Gebelik Belirtileri https://www.gebelikbelirtileri.gen.tr/gebelik-belirtileri.html Tue, 27 Nov 2018 17:12:04 +0000 Gebelik Belirtileri, Bazı kadınlar için gebelik belirtileri,  çok kolay anlaşılacağı gibi bazı kadınların gebelik belirtileri daha zor anlaşılır. Vücudunu çok iyi tanıyan bazı kadınlar gebe kaldıklarını birkaç haft Gebelik Belirtileri, Bazı kadınlar için gebelik belirtileri,  çok kolay anlaşılacağı gibi bazı kadınların gebelik belirtileri daha zor anlaşılır. Vücudunu çok iyi tanıyan bazı kadınlar gebe kaldıklarını birkaç hafta içinde kolaylıkla anlayabilir. Adet dönemine yakın vücudun farklı reaksiyon göstermesi ve adet gecikmesi, gebelik belirtilerine en büyük işarettir. Gebe kalınlığı ilk haftadan itibaren vücutta sinyaller oluşur ve bunu bazı kadınlar çok çabuk anlarlar. Rahimde yumurta döllenme ye 3 gün içinde tamamlar ve bu süre içinde vücutta oluşan beneklenme ve kaşıntı hamileliğin ilk sinyalleridir. Bu belirtileri her kadın anlayamaz. Gebe kalındığını anlamanın en iyi şekli gebelik testi yapmaktır. Adet döneminde hissedilen belirtiler gebe kalındığında da hissedilir. Göğüs arısı, kasıklarda sancı ve baş ağrısı gebelik belirtilerindendir. Sabah bulantıları, gebeliğin en şikayet edilen belirtilerindendir. Gebe kalan kadınlar sabah bulantılarıyla uyanırlar, bulantıda gebelik belirtilerinin baş belirtilerindendir. Fakat her bulantı gebelik sebebiyle olmaz, mide bozulması, gıda zehirlenmesi gibi sebeplerde bulantı sebebi olabilir. Gebelik bulantıları bazı kadınlarda ilk üç ay sürerken bazı kadınlarda ise doğum gerçekleşene kadar sürebilir. Bazı şanslı gebelerde ise hamilelik bulantısı olmaz.
 Gebelik Belirtileri
Gebelik Belirtileri Şunlardır
 • Sık idrara çıkma
 • Sabah bulantıları
 •  Adet gecikmesi
 • Mide bulantısı
 • Kişide hassasiyete bağlı duygusallık
 • Aşerme
 • Baş ağrısı ve kas ağrıları
 • Göğüs ucu hassasiyeti ve göğüs ağrısı 
Kadın hamile kaldığı ilk haftadan itibaren göğüs şikayetleri bulunur. Yani göğüs hassasiyeti hamilelik belirtilerindendir. Tabi hamile kalınlığında hamileliği kesinleştirmek için en iyi yöntem hamilelik testi yapmaktır. Hamilelik belirtilerinin en bilinen belirtisi,  âdet gecikmesi olarak bilinir. Kadın gebe kaldığı aydan itibaren âdet  görebilir ve bu doğum yapana kadarda devam edebilir. Bu durum doktor tarafından yapılan yorum ve yapılacak olan müdahale ile kanamanın düzene girmesi sağlanır. Gebelik döneminde bel ağrısı sıklıkla görülen gebelik  şikayetleridir. Gebe kalan kadın hassaslaşır ve dönem dönem duygusal boşluklara düşer. Hamilelik belirtisi olan hassasiyet ilk aylarda belirginlik göstermese de  ilerleyen aylarda fazlalaşır. Mide yanması,  mide ağrısı gebelik belirtilerindendir. Çoğu kadında görülmektedir. Mide yanması genellikle son aylarda sıklaşır ve rahatsız edici bir durum haline gelir.  İştahsız  veya fazla iştah hamilelik belirtisidir. Bütün bu belirtilere rağmen hamile olmayabilirsiniz en iyi yöntem hastanede hamilelik testi yaptırmak olacaktır.  Gebeliğin ilk haftalarında beyaz akıntı gelir, vücudunu tanıyan kadınlar bu durumun farklı bir durum olduğunu anlar ama bazı kadınlar ise anlayamaz, bu akıntıda gebeliğin ilk haftalarında rahim duvarının kalınlaşması  sebebiyle oluşur. Gebe kalındığından itibaren kadınların hormonları değiştiği için, hamile kadınlar ağlama krizleri geçirirler bu gebelik belirtisidir ve ilk altı ay bu süreci çoğu hamile kadın yaşar. Bazı kadınlar hamilelik sürecini ağır ve şiddetli geçirirler bu durum onların hamilelik döneminde sıkıntılı olmasına sebep olur. Hamilelikte bayılma ve halsizlik kusma gebe kadınların çok yorgun bir hamilelik geçilmesini sağlar.  Bu şekilde hamilelik dönemi geçiren kadınlar doktor kontrolünde ilaç tedavisi alarak bebeğin ve annenin sağlıklı bir doğum süresi geçirmeleri sağlanır. Hamile kadınlar sıklıkla idrara çıkar. Rahimde yumurta döllendikten sonra,  bebeğin anne rahminde yerini almasıyla annenin sıklıkla idrara çıkması da artar. Özellikle 6. aydan itibaren sık idrara çıkmak hamile kadın tarafından şikayet edilir bir durum olmasına sebep verir. Geceleri uyku arasında, idrar için uyanmak, gebe kadınların kabusu haline gelmiştir.
]]>
Gebelik Zehirlenmesi https://www.gebelikbelirtileri.gen.tr/gebelik-zehirlenmesi.html Wed, 28 Nov 2018 00:21:25 +0000 Gebelik zehirlenmesi, tıpta preeklamsi olarak adlandırılır. Esasında bu rahatsızlık zehirlenme ile ilgili değilken direkt olarak tansiyon yükselmesiyle ilintilidir. Hastalığın temelinde yüksek tansiyon, el, ayak ve yüzde ödem Gebelik zehirlenmesi, tıpta preeklamsi olarak adlandırılır. Esasında bu rahatsızlık zehirlenme ile ilgili değilken direkt olarak tansiyon yükselmesiyle ilintilidir. Hastalığın temelinde yüksek tansiyon, el, ayak ve yüzde ödem, idrarda protein kaçağı ile karakterize bir rahatsızlıktır. Gebelik zehirlenmesi ikiye ayrılır;

Hafif Preeklamsi: Hastalığın bu çeşidinde tansiyon 140/90 mmHg ya da üzerindedir. İdrarda protein atımı az görülür. Bu miktar 300 mg gib idir. 

Şiddetli Preeaklamsi: Protein atılımı 2 gram civarında ve tansiyon 160/110 mmHG üzerindedir. Trombositlerde azalma, görme bozuklukları, baş ağrısı ve karaciğer bölgesinde ağrılar görülebilir. 

Preeklampsi hafif ve şiddetli olmak üzere ikiye ayrılır:

Hafif preeklampsi de tansiyon 140/90 mmHg veya üzerinde seyreder. İdrarda protein atılımı hafif preeklampside az iken (günde 300 mg'dan fazla), şiddetli preeklampside günde 2 gramdan fazla protein idrarla atılır. Şiddetli preeklampside tansiyon 160/110 mmHg' nın üzerindedir. Buna idrarda fazla protein atılması (albuminüri), karaciğer fonksiyon testlerinde yükselme, trombosit sayısında azalma, kalıcı baş ağrısı, görme bozukluğu, karaciğer bölgesinde ağrı gibi bulgular da eklenebilir.
Gebelik zehirlenmesi teşhisinde en önemli bulgu tansiyon ölçümüyle elde edilmektedir. Ayrıca kan ve idrar tahlili yapılarak karaciğer / böbrek fonksiyonlarına bakılmalıdır. 

Gebelik Zehirlenmesinin Sık Görüldüğü Durumlar;
 • 35 yaş üstü annelerde,
 • İlk hamileliklerde,
 • Daha önce preeklampsi yaşayanlar,
 • Aile de preeklampsi hikayesi olanlar,
 • Daha önce anne karnında gelişme geriliği ve bebek ölümü durumlarında,
 • Böbrek hastalıkları,
 • İmmün sistemi bozuklukları,
 • Kilolu oanlar,
 • Anne adayında böbrek hastalığı olanlar,
 • Şeker hastaları,
 • Çoğul gebelik durumları.
Gebelik Zehirlenmesi
Gebelik Zehirlenmesi Görülme Sıklığı Nedir 

Tüm gebelerde yaklaşık yüzde 5 -10 oranında risk görülür. 

Gebelik Zehirlenmesi Belirtileri Nelerdir

Bu rahatsızlık bazen belirti verirken bazen de herhangi bir şikayet yaratmaz. Hastalık rutin tansiyon ölçümlerinde saptanabilir.
 • Vücutta özellikle el, yüz ve ayaklarda ödem,
 • Sürekli baş ağrısı,
 • Nefes darlığı,
 • Midede ya da karında ağrı,
 • Halsizlik,
 • Görme şikayetleri,
 • Bilinç problemleri.
Bu belirtiler gebelik zehirlenmesi olmadan da normal gebelerde görülebilir. Şişlik çoğu hamide yaşanan bir problemken bu şikayetin hızla artması gebelik zehirlenmesini işaret edebilir. 
]]>
Mol Gebelik https://www.gebelikbelirtileri.gen.tr/mol-gebelik.html Wed, 28 Nov 2018 11:36:21 +0000 Mol Gebelik, Bazı nedenlerle normal gebelik sürecinin aksadığı ve uterusun içinin bir üzüm tanesi gibi şişmesi olarak görülen anormal bir gebelik şeklidir. Yumurta hücresi döllenme işlemini gerçekleştirirken normalde tek bir Mol Gebelik, Bazı nedenlerle normal gebelik sürecinin aksadığı ve uterusun içinin bir üzüm tanesi gibi şişmesi olarak görülen anormal bir gebelik şeklidir. Yumurta hücresi döllenme işlemini gerçekleştirirken normalde tek bir sperm hücresini içine alır ve başka spermin geçişini engellemek için girişleri kapatır.

Birden fazla sperm yumurta hücresine girmeyi başardığında bu spermlerin 23 olan kromozom bilgileri yumurta hücresinin çekirdeğine gider ve burada birleşerek yumurta hücresinin kendine ait bilgilerinin yok olmasına neden olur. Bunun neticesinde bebeğe ait hiç bir yapı içermeyen bol miktarda şişkinlikten oluşan normal dışı bir gebelik meydana gelir. Bu gebeliğe halk arasında üzüm gebeliği denilen mol gebeliği adı verilir. 

Mol gebelik iki çeşittir;

Komplent (tam mol): gebelik sadece plesantal dokularda oluşmuştur ve bebeğe ait hiç bir doku yoktur. Bu durum çekirdeksiz bir yumurtanın sperm ile döllenmesi sonucunda meydana gelir. Yumurtanın çekirdeksiz olmasından dolayı bebek meydana gelmez. Fakat annenin karnı plasenta genişlediği için büyümeye devam eder. plasentanın salgıladığı hormonlar nedeniyle hastada hamilelik belirtileri görülür. Normal gebeliklerde olduğu gibi belirtiler gebeliğin ilk dönemlerinden itibaren görülmeye başlar.

Parsiyel (kısmi mol): Normal olmayan plasentel yapı ile birlikte bebeğe ait bulgularda mevcuttur. Normal bir yumurtanın iki sperm ile döllenmesi ile oluşmuştur. Kısmı mol da her ne kadar gebelik oluşmuş olsa da bebeğim yaşama şansı hiç yoktur.

Mol gebelik en fazla kimlerde görülür

Yaşı ilerlemiş kadınlarda genç olanlara göre çok daha fazla görülür. Beslenme bozukluğu olan veya sindirim sorunları yaşayan kadınlarda görülebilir. 20 yaş altı ve kırk yaş üstü en fazla görüldüğü dönemdir. Fakat bu diğerlerinde rastlanmaz anlamına gelmez. Her kadında görülebilir. Dünya üzerinde mol gebeliğin en fazla görüldüğü ülkeler uzak doğu ülkeleridir. Bizim ülkemizde ise 1500 gebeliğin birinde rastlanmaktadır.

Mol Gebelik
Mol gebeliğin belirtileri nelerdir

Diğer gebelikler gibi, gebeliğin tüm belirtileri görülebilir. Mol gebeliklerde normal hamilelerde görülen bulantı ve kusmalar biraz daha şiddetli olabilir. Gebeliğin ilk dönemlerinde kanama görülebilir. Diğer hormonlarda yoğun olarak salgıladığından aşırı tüylenme görülmektedir. Bu kanama esnasında  hastalar üzüm tanesi iriliğinde bir parçanın düştüğü şikayeti ile doktora baş vurur. Mol gebelik bazı durumlarda yumurtalıklarda kist oluşmasına neden olur. Diğer belirtilerin yanına bir de şiddetli ağrı eklenebilir.

Mol gebeliğin tedavisi nasıl yapılır

Teşhisin kesin olarak konulmasından sonra, kan testleri yapılır ve diğer organlara zarar verip vermediğine bakılır.  Ak ciğer filmi çekilir. Her hangi bir sorun görülmezse, hastaya genel anestezi verilerek rahim ağzı genişletilip boşaltım sağlanır. Mol gegelik, bir kez görüldüğü hastada tekrarlaya bilen bir hastalıktır. Hasta, diğer gebeliklerinde rutin kontrollerini aksatmamaya özen göstermelidir.
]]>
İkiz Gebelik https://www.gebelikbelirtileri.gen.tr/ikiz-gebelik.html Thu, 29 Nov 2018 01:49:29 +0000 İkiz gebelik, rahim içinde iki tane fetus oluşumuyla gerçekleşir. Bunlar bir tane yumurtanın sperm tarafından döllenmesi ve bölünme aşamasında ikiye ayrılan tek yumurta ikizleri ya da iki yumurtanın spermle döllenme İkiz gebelik, rahim içinde iki tane fetus oluşumuyla gerçekleşir. Bunlar bir tane yumurtanın sperm tarafından döllenmesi ve bölünme aşamasında ikiye ayrılan tek yumurta ikizleri ya da iki yumurtanın spermle döllenmesi sonucunda oluşan çift yumurta ikizleri şeklinde olabilir. Tek yumurta ikizleri genetik olarak birbirinin aynısı, çift yumurta ikizleri de aynı ya da farklı cinsiyete sahip olabilirler. Böyle toplumda ikiz gebelik görülme sıklığı ortalama 85 doğumda bire denk gelir. Ailede kalıtsal olarak ikiz gebelik olursa, çiftlerde olasılık yükselir. Bunun dışında yumurta arttırıcı ilaç kullanımı, tüp bebek tedavisi gibi etkenler ikiz gebelik riskini arttırır. Bu gebeliklerde anne adayını bekleyen çeşitli risklerde bulunmaktadır. Gebelik döneminde kadının taşıdığı yükün artması, gebelik belirtilerinin daha yoğun yaşanması, düşük riski, erken doğum, bebeklerin düşük kilolu doğması, beslenme sorunları, doğumun yönetilmesi gibi ciddi sorunlar ikiz gebelikte daha fazla yaşanır.

İkiz gebelikte erken doğum riski artmaktadır. Genellikle 37. haftada sona eren bu gebeliklerde anne adayları daha sıkıntılı bir dönem geçirir. Birden fazla bebeğin taşınması gerçekten daha zordur. Bu gebeliklerde normal doğum riskli görüldüğünden, genellikle sezeryanla doğum tercih edilir. Gebeliğin son döneminde bebeklerin aldıkları pozisyona bağlı olarak doğum şekline karar verilir. Bazen normal doğum kararı alınsa da, herhangi bir sorun durumunda doğum sırasında sezaryene geçilebilir.

İkiz gebeliklerde yaşanabilecek sorunlar

Anne adayı için tek gebeliğe göre zor geçen bir dönemdir. Gebelikte yaşanan sırt ağrısı, bulantı ve kusma, kramplar, bel ağrısı ikiz gebelikte daha yoğun yaşanabilir. Son üç aylık dönemde ortaya çıkan nefes darlığı sorunu, daha fazla olumsuz etki yapar. İkiz gebeliklerde kansızlık sorunu için daha erken zamanda demir hapları kullanılmalıdır. Aksi halde kansızlık sorunu daha yoğun yaşanabilir. Bu gebeliklerde anne adaylarında yüksek tansiyon sorunu daha çok görülür. İkiz gebeliklerde düşük riski ve doğumun sezaryenle olma riski daha fazladır. Ayrıca gebelik süresince, doğumda ve sonrasında daha fazla doktor takibi ihtiyacı olur. Anne adayları doğumun ardından bile desteklenmelidir. Gerek bebeklerin bakımında, gerekse annenin kendisini ihmal etmemesi bakımından yakınlarının desteğine ihtiyacı vardır.

İkiz Gebelik

İkiz gebelik durumunda nelere dikkat edilmelidir

Tekil gebeliğe göre daha fazla doktor kontrolünde olunmalıdır. Beslenme, cinsellik, dinlenme gibi konularda doktorun tavsiyelerine dikkat edilmelidir. Çalışan anne adayları 28. gebelik haftasından itibaren yasal izin hakkını kullanabilir. Anne adayları gebeliği süresince ağır işlerden ve egzersizlerden kendini korumalıdır. Bu aynı zamanda bebeklerin sağlığı içinde gereklidir. Alkol ve sigaradan uzak durulmalıdır. Erken doğum riski daha fazla olduğundan, ikiz gebeliklerde anne adayları daima doğuma hazırlıklı olmalıdır. Hem doğuma kadar, hem de sonrasında aile büyüklerinden destek alınmalıdır. Kansızlık sorunu yaşanmaması için, demir hapları özenle kullanılmalıdır. Bu gebeliklerde anne adaylarındaki depresyon riski artar. Bu nedenle ikiz gebeliklerde anne adaylarına ailesinden, eşinden destek eksik edilmemelidir.

İkiz gebelikte beslenme

Sağlıklı bir süreç geçirilmesi açısından, ikiz gebeliklerde beslenmeye özen gösterilmelidir. Normal gebelik gibi beslenme önemli bir etkendir. Ancak ikiz gebelikte tüketilecek besin maddeleri daha fazla olur. Anne adayları daha fazla proteine, demire, omega 3 yağ asitlerine ihtiyaç duyarlar. Bu nedenle bazı konulara dikkat edilmelidir. Demir ihtiyacının karşılanması için, alınan besinler önemli olduğu kadar demirin emilimini destekleyici C vitamini almak, emilimi engelleyen çay, kahve tüketiminden kaçınmak gerekir. Kandaki kalsiyum düşüklüğüne karşı ortaya çıkabilecek kemik hasarına engel olmak için, süt ve süt ürünleri tüketilmelidir]]> Gebelikte 30.hafta https://www.gebelikbelirtileri.gen.tr/gebelikte-30.hafta.html Thu, 29 Nov 2018 03:06:32 +0000 Gebelikte 30. hafta, doğuma yavaş yavaş yaklaşılan haftadır. Gebelikte 30. haftada hem annede, hem anne karnındaki bebekte birtakım değişiklikler görülür. Gebelikte 30. haftada alınan kilolar, hamileliğin başlangıcı Gebelikte 30. hafta, doğuma yavaş yavaş yaklaşılan haftadır. Gebelikte 30. haftada hem annede, hem anne karnındaki bebekte birtakım değişiklikler görülür. Gebelikte 30. haftada alınan kilolar, hamileliğin başlangıcında alınan kilolara göre oldukça fazladır. Bu dönemde anne adayları 12 ila 16 kilo alır ve bu dönemde sık sık tuvalete gitme ihtiyacı artar. Çünkü anne karnındaki bebek giderek daha büyük hale gelir ve annenin kesesinde daha fazla yer kaplar.


 Gebelikte 30. Haftada Anne Karnındaki Bebekte Görülen Değişiklikler 
 • Gebelikte 30. haftada bebeklerin boyu yaklaşık 40 cm'e kadar çıkar.
 • Bebekler yaklaşık olarak 1,5 kilo ağırlığına bu dönemde ulaşır.
 • Anne karnındaki bebekler, 30. haftada karında daha düzgün bir pozisyonda dururlar ve yüzleri belli olmaya başlar.
 • Gebelikte 30. haftada bebeklerin tırnakları uzar ve kendilerini çizerler.
 • Bebekler 30. haftada vücutlarında bulunan küçük tüyleri dökmeye başlar.
 • Gebelikte 30. haftada bebeğin gözleri görmeye başlar.
 • Bebek ağırlığı bu dönemde, doğum sırasında olacağı ağırlığın üçte ikisi kadardır.
Gebelikte 30.hafta
 Gebelikte 30. Haftada Annede Görülen Değişiklikler
 • Gebelikte 30. haftada anne geceleri uyku problemi ile karşılaşır.
 • Annede mide yanmaları, gebeliğin 30. haftasında kendisini gösterir.
 • Zaman zaman gerçekleşen kasık ağrıları, hamileliğin 30. haftasında gözle görülür şekilde gözükür.
 • Hamilelikte 30. haftada anne kendini yorgun ve bitkin hisseder.
 • Annenin ayakları hamileliğin 30. haftasında şişer.  Anne bu dönemde günlük hayatta giydiği ayakkabıları giyemez hale gelir.
 • Anne hızlı bir şekilde kilo alır.
 • Anne gebeliğin 30. haftasında uykuya normalden daha fazla ihtiyaç duyar.
 • Gebelikte 30. haftada annenin vücudunda varisler oluşmaya başlar.
 • Anne nefes almada güçlük çeker.
 • Anne hamileliğin 30. haftasında çok sık tuvalete gitme ihtiyacı duyar. Sebebi ise, anne karnındaki bebeğin idrar kesesine baskı yapmasıdır.
]]>
Gebelikte Cinsiyet https://www.gebelikbelirtileri.gen.tr/gebelikte-cinsiyet.html Thu, 29 Nov 2018 21:31:11 +0000 Gebelikte cinsiyet, hamilelik döneminde bebeğin cinsiyetini tespit etmek amaçlı ultrason muayenesi yapılır. Bir bebeğin cinsiyeti daha hamilelik oluştuğu andan itibaren genetik olarak bellidir fakat bunun haricen gözle ya da ult Gebelikte cinsiyet, hamilelik döneminde bebeğin cinsiyetini tespit etmek amaçlı ultrason muayenesi yapılır. Bir bebeğin cinsiyeti daha hamilelik oluştuğu andan itibaren genetik olarak bellidir fakat bunun haricen gözle ya da ultrasonla bakılarak belirli olması amaçlı bebeğin belirli bir büyüklüğe ulaşması gereklidir.

Ultrason ile bebeğin cinsiyeti en erken 3. ay bittiğinde yani 13 hafta dolaylarında anlaşılsa da bu her vakit gerçekleşmez çoğunlukla 16-17 haftalarda daha net izlenir. 20. haftaya yaklaştıkça eşey en net biçimde değerlendirilir. Nadiren eşey tespitinde yanılmalar olabilmektedir, bir ay sonraki ultrason incelemesinde eşey çeşitli görülebilir. Bu vaziyet çoğunlukla adam bebeğin penisinin izlenmemesi durumunda olabilir. Yani bebeğin cinsiyeti adam olarak saptama edilmişse yanılma birçok olmaz zira erkeklik organı izlenmiştir. Fakat kız denilen bebeklerde yanılma daha sıktır zira penisin görülememesi kız olduğu yanılgısını yaratabilir. 
 
Ultrasonografi haricinde hamilelik sırasında amnosentez (ana karnından amnion suyu alınması) ya da, koryon villus biyopsisi, kordosentez benzeri yöntemlerle yapılmış meydana gelen kromozomal incelemelerde de bebeğin cinsiyeti kesinlikle olarak izlenir. Bu incelemelerde kadın (XX) ya da adam (XY) kromozomal yapısı izlenir. 
 
Bunların haricinde evde eşey belirleme testleri üretilmiştir. Bu testler %80 oranında doğruca cinsiyeti belirleyebilsek de birtakım sakıncalarından ötürü önerilmemektedir ve birtakım ülkelerde yasaklanmaktadır. Bu konuda ayrıntılı bilgiye aşağıda ulaşabilirsiniz. Bebeği olacağını öğrenen çiftlerin en fazla miktarda merak ettiği konu hepimizin de tahmin edeceği benzeri cinsiyettir. Acaba bebeğimiz kız mı olacak yoksa adam mi Bu soruya kesinlikle bir yanıt vermek ciddi anlamda çok fazla kuvvet fakat bazı ipuçları bebeğinizin cinsiyeti ile ilgili sizlere düşünce verebilir. Hamilelik dönemindeki belirtilerden yola çıkarak bebeğinizin cinsiyetini belirlemenizi sağlayacak ipuçlarını sunalım. Bir daha anımsatmakta yarar var bu belirtiler sonucu olarak düş kırıklığına uğramamak amaçlı kendinizi emniyetli oluncaya civarı bebeğinizin cinsiyetine alıştırmayın.Bizim sunduğumuz birtakım belirtilerin eşey belirlemede fazla miktarda görülmesidir. 

Gebelikte Cinsiyet
Erkek bebeği olacak bayanlarda görülen belirtiler: 
 •  Gebeliğin evvel dönemlerinde birçok bir sorun ve hastalıkla karşılaşmazsınız. 
 • Süt ve süt ürünlerine bilhassa peynir,yoğurt benzeri yiyecekleri aş erersiniz. Bu yiyecekleri fazlaca tüketirsiniz. 
 • Ekşi ve tuzlu yiyecekler bilhassa et tüketme isteğiniz daha çok miktarda olabilir. 
 • İdrarda nitelik koyulaşması görülür. 
 • Karnınızın ön ve üst bölümünde bebek bulunur. Bu kesim daha çok miktarda belirginleşir. 
 • Bebeğin kalp atış hızı adam bebeklerde 140 tan azdır. 
 •  Adam bebek hamileliklerinde ayak bölgesi daha çok miktarda üşür. Soğuğa daha çok miktarda duyarlıdır. 
 •  Adam bebek hamileliklerinde ana adayı daha çok miktarda cazip ve harika olabilir. 
 • Vücuttaki bilhassa bacaklardaki tüyler daha hızlı uzamaktadır. 
 • İlk dönemlerde mide bulantısı benzeri meselelerle karşılaşmazsınız. 
Kız bebeği olacak bayanlarda görülen belirtiler: 
 •  Gebeliğin evvel dönemleri kız bebeklerde daha sıkıntılıdır. Hastalıklarla karşılaşırsınız. 
 • Mide bulantısı benzeri sıkıntılar kız bebek hamileliklerinde daha çok miktarda görülür. 
 • Saçlarda kırmızı renkli lekeler meydana gelir . 
 • Bu dönemde tatlı yiyecekler ve meyve istediği daha çok miktarda olabilir. Bu benzeri yiyeceklere aş erersiniz. 
 • Kız bebeğe hamile meydana gelen kadınlar güzelliğini kızına verdikleri amaçlı bu dönemde azıcık daha berbat görülürler.
 • İdrar bu dönemde epeyce koyulaşır. 
 •  Bebeğin kalp atış hızı 140 dolaylarında seyreder. <]]> Gebelik https://www.gebelikbelirtileri.gen.tr/gebelik.html Fri, 30 Nov 2018 10:06:59 +0000 Gebelik, bir kadının yaşamında çok özel bir dönemdir. Gebeliğin başlangıcı kadının yumurtalıklarından atılan yumurta hücresinin spermle döllenmesiyle  başlar. Bu süreç yaklaşık 280 gün yani 40 hafta olarak Gebelik, bir kadının yaşamında çok özel bir dönemdir. Gebeliğin başlangıcı kadının yumurtalıklarından atılan yumurta hücresinin spermle döllenmesiyle  başlar. Bu süreç yaklaşık 280 gün yani 40 hafta olarak kabul edilir. Döllenmeyle birlikte ilk 8 hafta embriyonik dönem, daha sonraki doğuma kadar devam eden dönemde fetal dönemdir. Gebelik genç yaşta olan kişilerde daha erken aşamada tespit edilebilir. Yaşı ilerlemiş kadınlarda doğurganlık özelliği azaldığından, gebelik tespiti daha geç zamanda olur. Genç yaştaki kadınlarda döllenme olduğunda, 8-10 saat içinde kusma etkisi görülürken, ileri yaştakilerde bu etki 7-60 gün arasında görülebilir. Gebeliğin en önemli bulgusu adet kanamasının gecikmesidir. Buna rağmen kadınların her adet gecikmesini gebeliğe yormaması önerilir. Çünkü stres, psikolojik sorunlar, çeşitli rahatsızlıklar, yaşamdaki değişimlerde adet kanamasının gecikmesine neden olabilir. Eğer adet kanamasının gecikmesiyle birlikte, buna eşlik eden idrar sorunları, bulantı, kusma, göğüslerdeki farklılık, halsizlik, kokulara karşı hassasiyet gibi gebelik belirtileri olursa, akla ilk gebelik gelmelidir.

  Gebelik aşamaları

  Başlangıç dönemi: Bu süreç yumurta ve spermin döllenmesi, embriyonun oluşması ve gebeliğin ilk 21 haftasını kapsar.  Bu süreç doğal yollarla olabileceği gibi, yardımcı üreme yöntemleriyle de yapılabilir.

  Perinatal dönem: Gebelikte 22 haftayla birlikte başlayan bu dönem, doğumdan sonraki ilk 7 günü kapsar.

  Postnatal dönem: Doğumla başlayan ve 6 hafta devam eden dönemdir.

  Gebelik ne kadar devam eder

  Gebelik kadının son adet kanamasının ilk gününden itibaren 40 hafta devam eder. Bu süre doğumun olacağı en son tarih olarak dikkate alınır. Doğumlar ise, genellikle 37. haftayla 42. hafta arasında olur. Gebelik sürecinin normalde 38 hafta sürdüğü kabul edilir. Bu nedenle 37. haftadan evvel gerçekleşen doğumlar preterm olarak, 42 haftadan sonrakilerde postterm olarak değerlendirilir. Bu şekilde geç olan doğumlarda hem bebekte, hem de annede sorunlar olabilir. Bu yüzden gebelik hesaplaması yapılarak, tahmini doğum tarihi dikkate alınıp, gecikme olduğunda doğuma dışarıdan müdahale edilmelidir. Zamanında olan doğumlar yaklaşık % 5 oranında, tahmini doğum tarihine göre 1 haftalık rötarla olanlar % 50 oranında, diğer bölümü de 2 haftalık rötarla gerçekleşir.

  Gebelik

  Gebelikte doğum

  Doğumun başlangıcı kendini rahim kasılmalarıyla gösterir. Düzenli kasılmalar olduğunda, gebeler vajinal doğum yapabilirler. Ancak gebelikte gelişen çeşitli komplikasyonlar doğumun sezeryanla sonlanmasına neden olabilir. Bu yüzden gebelik takibi oldukça önemlidir. Son ana kadar anne adayları ve bebek doktor kontrolünde olmalıdır.

  Gebelik tanısı

  Gebeliğin tanısı genellikle kanda ve idrarda bakılan hCG hormonu ile konur. Kan testi yapılırsa, gebelik daha erken aşamada belirlenebilir. İdrar testi kadının evde bile yapabileceği kadar kolaydır. hCG homonu gebelik hormonu olarak ta bilinir. Bunu plasenta salgılamaktadır. Yumurta ve spermin döllenmesiyle oluşan embriyo rahme yerleştikten 12 gün içinde yapılacak testler gebeliğin teşhisini sağlar. Gebelik kadına yapılan ultrason incelemesi sonucunda da belirlenebilir. Gebelik tekil olarak gelişebileceği gibi, çoğul gebeliklerde olabilir.

  Gebeliğin ilerlemesi

  İlk trimester: Gebelikteki ilk üç ayı kapsayan bu dönemde sadece kramp tarzı ağrılar, hafif lekelenmeler ortaya çıkabilir. Bazı gebelerde bulantı gibi sabah yakınmaları olur. Gebelikte ortaya çıkan düşüklerin en fazla görüldüğü dönemdir.

  İkinci trimester: Gebe kadınların kendilerini enerjik hissettikleri dönemdir. Sabahları etkili olan sorunlar azalır, kilo alma hızı artar. Bebeğin cinsiyeti bu dönem belirlenebilir. Plasenta vazifesini yapar, insülin üreten fetus idrar oluşturur.

  Hafta Hafta Gebelik https://www.gebelikbelirtileri.gen.tr/hafta-hafta-gebelik.html Fri, 30 Nov 2018 18:51:11 +0000 Hafta hafta gebelik, takibinin yapılması bebeğin ve annenin sağlığı bakımından gereklidir. Gebelik her kadında farklı bir seyir izlediği gibi, her kadının tüm gebelikleri farklı bir seyir izleyebilir. Bu ilk defa y Hafta hafta gebelik, takibinin yapılması bebeğin ve annenin sağlığı bakımından gereklidir. Gebelik her kadında farklı bir seyir izlediği gibi, her kadının tüm gebelikleri farklı bir seyir izleyebilir. Bu ilk defa yaşayanlarda, daha önceden yaşayanlarda ilk defa yaşıyormuş gibi heyecanlanır. Sadece kadının vücudunda yeni bir yaşamın filizlenmesi, gelişmesi bile gebe kadın açısından yorucu olabilir. 40 haftayı kapsayan bu süreçte kadınların ortak duyguları olan korku, heyecan, rahatlama gibi hisler ortaya çıkar. Hafta hafta gebelik süresince kadınlar her gebeliğin farklı olduğunu, bebeği ve annenin ayrı ayrı değerlendirilmesi gerektiğini unutmamalıdır.

  Gebelikte başlangıç dönemi

  Gebeliğin normalde 40 hafta sürdüğü kabul edilir. Bazen buna 2 hafta daha ilave edilebilir. Anne karnındaki bebek ortalama 38 haftada yeteri kadar gelişme gösterir. Embriyonun rahme yerleşme zamanı kesin olarak bilinemediği için, kadının son adet kanamasının ilk günü gebelikte başlangıç olarak kabul edilir. Bundan itibaren 40 hafta olarak gebelik hesabı yapılır. Adet kanamasının başlamasından 2 hafta sonra doğurganlığın en yüksek olduğu zamandır.

  Gebelikte ilk 13 hafta ilk trimester, 14-27 arası haftalar ikinci trimester, 28 ile 40 haftalar üçüncü trimester olarak değerlendirilir. Bu trimesterlerde bebeğin gelişiminde önemli değişiklikler olur. Bebeğin dış ortama hazır hale gelmesini sağlayacak, doğuma hazırlanmasını sağlayacak değişiklikler kaydedilir. Bu yüzden hafta hafta gebelik takibi yapılır.

  Gebelikte ilk trimester

  İlk 13 haftayı kapsayan ilk trimester döneminde kadınların çoğunluğu gebe olduğunu bile anlayamaz. Rahme yerleşmeyen embriyonun gebelik açısından fazla önemi olmasa da, bu gebelikte doğum tarihinin hesaplanmasında önemlidir. Kesin olmasa da, son adet kanamasının başlangıcından itibaren 40 hafta hesaplanarak yaklaşık doğum tarihi belirlenir. Bu dönemde gerçekten inanılamayacak kadar fazla gelişim olur. Yumurtanın spermle döllenmesi 12-24 saat içinde gerçekleşir. Döllenme olmadığında, gebelik için hazırlanmış olan rahim iç tabakası adet kanaması şeklinde dökülür.

  Döllenmeyle birlikte rahimde plasenta oluşur. Gebeliği her hafta destekler, bebeğin büyümesine destek olacak hormonların salgılanmasında etkin rol oynar. İlk trimesterdeki 13 hafta boyunca embriyo incelenerek, yaşama bağlanmalarında, gelişimlerinde gereken özen gösterilir. Bu dönemde kadının hissettikleri de dikkate alınır.

  Hafta Hafta Gebelik

  Gebelikte ikinci trimester

  12 haftalık gebelikte anne karnındaki bebek oluşmuştur. Bu dönem bebeğin insan gibi görüntüsü oluşur. Ancak henüz başı vücudundan büyük olur. Yüzü rahatlıkla görülebilir. İkinci trimester döneminde bebeğin hayati organları olgunlaşmaya başlar, sinir sistemi oluşur. Hafta hafta gebelikte bebeğin büyümesi daha belirgin olmaya başlar. Trimesterin ortalarına doğru bebeğin hareketleri anne tarafından hissedilmeye başlar. Anneler kendilerini daha enerjik hissederler. Henüz anne adayının hareketleri gebelik yüzünden kısıtlanmamıştır. İkinci trimester 14 ile 27. haftalar arasını kapsar. Gebelik takibinde bu süreçteki fiziksel gelişimler değerlendirilir.

  Gebelikte üçüncü trimester

  Bu süreç anne karnındaki bebeğin düzenli şekilde aktif olduğu ve dinlendiği zamanları kapsar. Devamlı olarak yerini değiştirir, tekme atabilir, rahimde rahat edeceği pozisyonu bulabilmek için sürekli hareketli olur. Bu dönem bebeklerde beyin ve sinir sistemi olgunlaşır. Akciğerleri ise, olgunlaşmaya devam eder. Artık anne adayında net bir gebelik vardır. Kadınlar için bu süreç en uzunu olabilir. Fakat gebe kadınlar bu dönemde kendilerine çok dikkat etmelidir. Çünkü bebekleri daha gelişime devam etmektedir. Olası bir erken doğum halinde, bebeklerin özel bir bakıma gereksinimi olacaktır. 28. ve 4. haftaları kapsayan bu süreçte bebeğin dış dünyaya hazır olmasına yardımcı olacak durumla]]> Ay Ay Gebelik https://www.gebelikbelirtileri.gen.tr/ay-ay-gebelik.html Sat, 01 Dec 2018 17:38:32 +0000 Ay ay gebelik, gebelik toplamda 9 aylık, uzun ve anne adayı için oldukça zorlu geçen bir süreçtir. Gebe kalındıktan sonra çiftler ilk olarak gebeliği takip edebilecek bir doktor seçmeli ve rutin kontrolleri asla ihma Ay ay gebelik, gebelik toplamda 9 aylık, uzun ve anne adayı için oldukça zorlu geçen bir süreçtir. Gebe kalındıktan sonra çiftler ilk olarak gebeliği takip edebilecek bir doktor seçmeli ve rutin kontrolleri asla ihmal etmemelidir.

  Gebeliğin 1. Ayı: Gebeliğin ilk iki haftasında henüz bir gebelikten bahsetmek doğru değildir. Bu dönemde adet gecikmesi olamamıştır. Döllenme gebeliğin 3. haftasında olur ve döllenmeyi başaran yumurta ana rahmine doğru gider. Döllenen yumurta rahme yerleştiğinde gebelik 4. haftasına ulaşır. Anne adayı bu dönemde henüz gebe olduğunun farkında değildir. Adet gecikmesi yaşandıktan sonra evde ya da kanda gebelik testi yapılarak gebelik fark edilebilir.

  Gebeliğin 2. Ayı: Gebelik 2. ayına ulaştığında artık gebelik kan ya da idrar testi ile kanıtlanabilir. Bu dönemde anne adayında hem fiziksel hem de psikolojik bazı değişimler yaşanabilir. 2. ay gebelikte adet belirtileri ile benzer belirtiler yaşanabilir. Anne karnında can bulan minik bu ay 1 santim kadardır. Ultrason çekildiğinde rahatlıkla görülebilir. Bebeğin kalp atışı bu dönemde başlar. Omurilik, beyin ve sinir sistemi oluşmaya başlamıştır.

  Gebeliğin 3. Ayı: Gebeliğin 3. ayında halen anne karnındaki bebek embriyo olarak tanımlanmaktadır. Dışarıdan annenin gebe olduğu fark edilmese de anne ciddi anlamda gebelik belirtileri yaşıyor olabilir. Kabızlık, hazımsızlık, mide bulantısı, yorgunluk ve mide yanması en sık karşılaşılan gebelik belirtileri arasındadır. Anne karnında mucizevi bir yolculuğa başlayan miniğin bu dönemde bütün organları oluşmuştur. Minik 10 gram ağırlığına ve 10yaklaşık 30-35 santim uzunluğa erişmiştir.  santim uzunluğa ulaşmıştır.

  Ay Ay Gebelik

  Gebeliğin 4. Ayı: Anne adayı geçen 3 aya nazaran bu ay kendini daha rahat hissedecektir. Mide bulantısı, kusma, yorgunluk gibi şikayetler 4. ayda yavaş yavaş ortadan kaybolmaya başlar. Ancak bu ayda anne adayında cilt lekeleri oluşabilir. Yine çatlaklar can sıkıcı olabilir. Oluşan çatlakları yok edecek bir yöntem olmasa da yeni oluşacak çatlaklar için krem kullanılarak önlem alınabilir. Anne karnındaki minik bu dönemde yaklaşık 200 gram ağırlığına ulaşmış 15 santim uzunluğunda olacaktır. Saçları, kaşları, tırnakları ve kirpikleri şekil almış, hatta parmak izi bile oluşmaya başlamıştır. Diğer organlar tüm hızıyla gelişimine devam etmektedir. Dakikada kalbi ortalama 120-160 defa atmaktadır.

  Gebeliğin 5. Ayı: Anne adayı gebeliğinin tam orta dönemine ulaşmıştır. Artık gebe olduğu dışarıdan kolaylıkla fark edilmektedir. Anne içerisinde büyüttüğü miniğin hareketlerini de kolaylıkla hissediyor olacaktır. Anne karnındaki minik geliştikçe anne adayında sırt ağrısı gelişebilir. Artık nefes alırken bile anne zorluk yaşayabilir. Bu dönemde minik varlık 280 gram ağırlığında, 20 santim uzunluğundadır. Bebek geçen aylara nazaran anne karnında daha aktiftir. Dışarıdan gelen sesleri işiterek tepki verebilir. Artık bazı zamanları uyuyarak bazı zamanları uyanık olarak geçirir.

  Gebeliğin 6. Ayı: Bu ayda anne adayında belirgin bir şekilde kilo artışı yaşanabilir. Bu ay ve gelecek aylarda 2'şer kilo alabilir. Anne karnına dokunduğunda bebeğinin hareketlerini rahatlıkla hissedebilir. Bu dönemde kramp, sırt ağrısı ve bel ağrısı yaşanabilir. Akne oluşumu, dişeti kanaması yine yaşanabilecek problemler arasındadır. Anne karnındaki minik bu ay yaklaşık 25 santim ve 500 gram ağırlığına ulaşmıştır. Bebek el, ayak ve bacaklarını rahat bir şekilde hareket ettirebilir, Karaciğer ve safra da fonksiyonel olarak işlemektedir.

  Gebeliğin 7. Ayı: Gebelik döneminde en rahat dönemlerden olan son üç aylık döneme ulaşılmıştır. Geçmiş 4-5-6. döneme nazaran anne kendini daha yorgun, halsiz ve uykusuz hissedebilir. Hormonlar ile alakalı olarak vajinal akıntıda artış, baş ağrısı, hipertansiyon gibi sorunlar yaşanabilir. Sık sık idrara çıkma, basur, mide yanması]]> Gebelik Egzersizleri https://www.gebelikbelirtileri.gen.tr/gebelik-egzersizleri.html Sat, 01 Dec 2018 18:59:31 +0000 Gebelik egzersizleri, Egzersizler sağlıklı yaşamın önemli bir parçası olmakla birlikte belli kurallara uyulursa gebelik sırasında da yapılabilir. Gebelik sırasında yapılacak egzersizler dolaşım ve solunum sisteminin da

  Gebelik egzersizleri, Egzersizler sağlıklı yaşamın önemli bir parçası olmakla birlikte belli kurallara uyulursa gebelik sırasında da yapılabilir. Gebelik sırasında yapılacak egzersizler dolaşım ve solunum sisteminin daha iyi çalışmasına katkıda bulunmaktadır. Egzersiz yapan anne adaylarında gebeliğe bağlı şikayetler olan uykusuzluk, bel ağrıları, bacaklarda kasılmalar ve varis gibi belirtiler daha az görülmektedir. Gebelikte düzenli şekilde egzersiz yapılması sezeryanla doğum riskini azalttığı görülmüştür. Anne adayının doğum sonrası toparlanma ve kendine gelme süresinde kısalma, nihayetinde doğum sonrası kilo vermesi daha kolay olmaktadır. Gebelik dönemlerinde egzersiz yapan anne adaylarının bebeklerinin gelişimlerinin daha iyi olduğuna dair bir kaç yayın bulunmakla beraber bu yayınların sayısı ve incelenen olgu sayısı yorum getirebilmek için yeterli değildir. 

  Gebelikte egzersiz yaparken dikkat edilmesi gerekenler

  Anne adayı gebeliği süresinde egzersiz yapmayı düşünüyorsa, ilk olarak doktoruna iletmeli ve doktorun tavsiye ettiği şekilde egzersizleri yapmalıdır. Egzersiz yapan anne adayı beslenmesine dikkat etmelidir. Yapılan egzersizin niteliğine uygun ve mevsimle uyumlu kıyafetlerle egzersiz yapılmalıdır. Egzersiz yapmaya karar verdiyseniz düzenli olarak yapmanız gerekir, fırsat buldukça yapılan egzersizler faydalı olmamaktadır. Egzersizler esnasında vücut ısınız 38 dereceyi geçmemesi gerekir. Nabız hızınız egzersiz yaparken 140'ı geçmemesi gerekir. Egzersiz yaparken yatar pozisyondan ayağa kalkış esnasında dikkatli olunması gerekir. Gebeliğin ikinci yarısından itibaren özellikle sırt üstü pozisyondayken tansiyonunuzda ani düşmeler meydana gelebileceği unutulmamalı, bu dönemden itibaren sırtüstü pozisyonunda yapılan egzersizlerin sureleri oldukça kısa tutulmasında yarar vardır. Gebelik ilerledikçe anne adayının ağırlık merkezi önemli değişiklik olmaktadır. Özellikle gebeliğin ikinci döneminde dengenizi daha kolay kaybedebileceğiniz aklınızdan çıkmaması gerekir.

  Gebelik Egzersizleri
  Gebelik egzersizleri

  Bağdaş kurularak oturulur. Vücudunuz dik olacak şekilde başınızı öne ve arkaya on kere eğin. Aynı hareketi bu sefer ellerinizi başınızın arkasında birleştirerek on kere daha tekrarlayın, bu hareketle boyun kaslarınızı gerdirmiş olacaksınız.
  • Bağdaş pozisyonunu alarak öne doğru eğilin ve sırt kaslarınızı gerdirin. Öne eğik bir şekilde on saniye durun ve dogrulun. Aynı hareketi bir omuzunuzu karşı çaprazdaki dize değdirmeye çalışır şekilde yapın ve bu şekilde on saniye kadar bekleyin sonra doğrulun.
  • Yere sırt üstü uzanın ve ayaklarınızı dizler hafif kırık şekilde uzatın. Ellerinizle ayaklarınıza ulaşmaya çalışacak şekilde doğrulun ve tekrar yatın. Bu hareket gebelik ve doğum için en önemli kas grubu olduğu bilinen karın kaslarının çalışmasını sağlayacaktır.
  • Ayakta dik durun ve bacağınızı kırmadan yana doğru açıp tekrar indirin. Bu sırada vücudunuzu eğik konuma getirmeyin ve dik durmaya devam edin. Bu hareketde bacaklarınızı kırmamanız gerekir.
  • Yere sırt üstü uzanarak dizlerinizi hafif şekilde kırın. Bu sırada kalça kaslarınızı kasmaya çalışın. Bu hareket pelvik tabandaki yanı doğum yolundaki kasları güçlendirmeye yaramaktadır.
  • Ayakta dik dururken kollarınızı yanlara omuz hizasına kadar açarak yavaşça indirilir. 
  • Sandalyeye dik olacak şekilde oturun ve tek bacağınızı yere paralel olana kadar dizden bükerek yavaşça yerden kaldırın. Bacağın dizden yukarı olan kısım hareketsiz kalmalıdır. Daha sonra bacağınızı yavaşça yere indirin.
  • Duvara sırtınızı yaslayarak bacaklarınızı duvarda bir karış önde yere sabit tutun. Bu esnada yavaş olarak yere oturup kalkın. Bu hareketi yaparken ayaklarınızın yer değiştirmemesi gerekir.
  ]]>
  Gebelik Testi Ne Zaman Yapılmalı https://www.gebelikbelirtileri.gen.tr/gebelik-testi-ne-zaman-yapilmali.html Sun, 02 Dec 2018 15:54:24 +0000 Gebelik Testi Ne zaman Yapılmalı, Hamile kaldığını düşünen anne adaylarının aklına gelen ilk şey gebelik testi yaptırmayı düşünmek olur. Gebelik testi ne zaman yapılır sorusununu hamilelik şüphesi olan anne adayları, Gebelik Testi Ne zaman Yapılmalı, Hamile kaldığını düşünen anne adaylarının aklına gelen ilk şey gebelik testi yaptırmayı düşünmek olur. Gebelik testi ne zaman yapılır sorusununu hamilelik şüphesi olan anne adayları, adet gecikmesi ile yapmalıdır cevabi ile karşılaşırlar. Fakat yumurtanın anne rahminde döllenmesi  ile aradan geçen 4 gün sonunda, anne vücudunda salgılanan HCG hormonunun yükselmesiyle hamilelik saptanır. HCG hormonu döllenme den  15 gün sonra yüksek oranda salı verir vücuda, ve böylelikle hamilelik testi yapıldığı zaman olumlu sonuçlar alınabilir.  Bazı anne adayları erken test yaparak sonucun yanlış teşhis ile  karşılaşabilirler. Adet gecikmesiyle, kadınlar evde eczaneden aldıkları hamilelik testi kullanarak sonuç almak isterler. Evde yapılacak olan test çok uygun fiyatlarla satılmaktadır.

  Evde yapılan testin sonucunu en iyi şekilde alabilmek için, sabah idrarı gerekmektedir. Sabah yapılan idrar temiz bir kaba konarak, testin üzerinde bulunan boşluğa birkaç damla dökülür. Düz bir tezgaha konan test, beklemeye başlanır, test bize 1 dk içerisinde bilgi vermesi gerekir. Eğer testte tek bir çizgi varsa negatif yani hamilelik yok, iki çizgi çıkması ise pozitif  yani gebelik mevcut sonucunu doğurur.  Çizgi eğer silik veya görünmüyorsa test tekrarlanmalı tavsiye edilir.  Adet gecikmesinden önce yapılan testlerde, bir hafta sonra tekrar denmeli. Adet gecikmesinden 10 gün sonra yapılan testler kesin sonuçlar elde edilir. Eczanede de hassasiyet oranı  yüksek hamilelik testler de vardır. Fiyat olarak diğer testlere göre biraz daha maliyetleri yüksektir. Fakat diğer testlerden güvenlidir. İdrarda gebelik testi HCG hormonunun yüksek oranda salgıladığı değerlerle ölçülerek anlaşılır. Gebe kalındığı  düşünülüyor en kesin ve en güvenilir yöntem kandan yapılan gebelik testidir. Kandan yapılan gebelik testi, adet geçmesine gerek kalmadan yapılan kesin sonuçlar veren bir test yöntemidir. Kan testi yapılması için ilişkiden bir hafta sonra test yaptırması tavsiye edilir.  Kan testi hastane,  özel hastaneler  tarafından yapılır. Hastanelerde bir gün sonra verilen test sonucu,  özel hastanelerde aynı gün içinde verilmektedir. Kan testine  Beta HCG testi denir. Kandaki beta HCG seviyesi ölçülerek yapılan bu test oldukça güvenilirdir. Hamile olmayan bir kadının beta HCG seviyesi 0-10 mlU/ml' dır.  Fakat hamile olan bir kadının beta HCG seviyesi 0-10 mlU/ml den yüksektir. İşte bu nedenle kadının hamile olduğu düşünülür.  En güvenli olan kan testi yapılmasıdır. İdrar testinden hamilelik sonucu alınsa da, kesinlikle doktor tarafından da test yapılmalıdır.  

  Gebelik Testi Ne Zaman Yapılmalı

  Adet gecikmesinin üstünden geçen on günlük surede yapılan idrar testi doğru sonuçlar vermektedir. Olumlu veya olumsuz herhangi bir idrar testi sonucunda bir hafta sonra tekrar yapılması tavsiye edilir. Adetten gecikmesine rağmen gebelik bulunuyorsa bir doktor tarafından muayene edilmekte yarar vardır. Gebelik testi anne adayları tarafından heyecanla beklenen bir sonuçtur, anne adaylarının ilk gebelikleri ise durum çok daha heyecan verici olduğu için, gebe kaldığını düşünen kadın, testi erken yaparak yanlış sonuçlar elde edebilirler. Hamilelik testi yapıldıktan sonra, eğer bu test idrar testiyse, tekrar yapılmalıdır. İdrardan sonra yapılacak olan, kan testinden sonra hamile kadın doktor tarafından hamileliği ulturason görüntüsüyle kesinleştirilir ve rapor edilir. Sonuç olarak, hamile kalındığı düşünülen durumlarda ilişkiden sonra ki hatanın geçmesiyle yapılan kan testi olumlu sonuçlanır. Hamile kalındığı düşünülen aydaki adet geçmesinin ilk birinci haftasından sonra yapılan idrar testi sonucu da etkili olacaktır doğru sonuç almakta.Fakat idrar testi ilk hafta adet geçmesinden sonra tekrarlanmalıdır kesin sonuç almak için.

  ]]>
  11 Haftalık Gebelik https://www.gebelikbelirtileri.gen.tr/11-haftalik-gebelik.html Mon, 03 Dec 2018 14:59:37 +0000 11 haftalık gebelik, gebeliğin % 25 lik bölümünün tamamlandığı bir süreçtir. Anne adayındaki düşük yapma riskinin azaldığı söylenebilir. Özellikle riskli gebeliklerde düşük olma olasılığı ilk 10 hafta i 11 haftalık gebelik, gebeliğin % 25 lik bölümünün tamamlandığı bir süreçtir. Anne adayındaki düşük yapma riskinin azaldığı söylenebilir. Özellikle riskli gebeliklerde düşük olma olasılığı ilk 10 hafta içinde yüksektir. 11. haftaya gelmiş bir gebelikte bebeklerin sağlıklı olduğu, gelişimlerinin bu haftaya kadar iyi olduğu görülebilir. Gebelik bu haftadan itibaren daha belirgin olacaktır. Bundan sonra fetal dönemin başladığı gebelik süreci yaşanır.

  11 haftalık gebelikte bebekteki değişiklikler

  Bu haftada bebeğin giderek büyümesinden dolayı, daha hareketli olduğu görülecektir. Hatta bebeğin bazı hareketleri anne adayı tarafından da hissedilebilir. Bebeğin başı bu hafta vücuduna göre daha büyük olur. Bu haftadan sonra baş gittikçe normal ölçülerine gelir. Bebeğin organları gelişimini sürdürür. Bağırsakları karnın içine çekilir, gözlerindeki iris tabakası şekillenmeye başlar. Ayrıca genital organlar belirginleşecek, elleri yumruk şeklinde olacak, kemik yapısı güçlenecek, diş etlerinde dişlerin yeri belirlenmeye başlayacak. Saç ve tırnak gelişimi aynı hızda devam edecek.

  11. haftada bebeğin ruhsal gelişimi olacak. Bebeklerde beş duyu anne karnındayken oluşur. İlk olarak tat alma ve dokunma duyusu oluşur. Bu haftada bebekler içinde oldukları ortamı dokunarak tanımaya çalışır.

  Anne karnındaki bebeğin organ ve dokuları açısından riskli dönem 11. haftadan itibaren biter. Ancak ilaçlara ve toksik maddelere karşı hassasiyeti yüksektir. Fetal dönemin başlangıcı olan bu haftada bebek ile anne rahmindeki kan dolaşımı başlar. Artık plasenta görevini yapar, organlar işlevsel hale gelir. İskelet sistemi, kalp ve damar sistemi, sinir sistemi, beyin işlevsel hale gelir. Bebeğin gelişimi bu haftayla birlikte daha hızlı olur. Doğum için hazırlıklar artar. Artık bebeğin el ve ayaklarındaki perdeler yok olur.

  11 Haftalık Gebelik

  11. haftalık gebelikte bebeğin boyu ve kilosu

  Bu hafta fetal dönemin başlangıcı olmakta ve bebeğin gelişimi bütün hızıyla devam etmektedir. Artık 8 gram ağırlığa gelen bebeğinizin boyu da yaklaşık 7 cm kadardır.

  11. haftalık gebelikte bebeğin ultrason görünümü

  Anne adayının ultrason tetkikinde bebeğin görünümü daha net bir hale gelir.

  11. haftalık gebelikte anne adayındaki değişiklikler

  Bebeğin fetüs dönemine girmesiyle birlikte, anne adayındaki mide bulantıları oldukça azalır. Bu durum anne adayının iştahının artmasına neden olabilir. Ayrıca bel ağrısı, sırt ağrısı etkisi görülebilir. Uyurken bile ayaklarda, bacaklarda kramplar hissedilebilir. Anne adayının vücudundaki hormon değişimi baş ağrısına, mide ekşimesine neden olabilir. Kabızlık, sinirlilik hali, memelerde hassasiyet, halsizlik ve yorgunluk, duygu karmaşası, sabah bulantısı gibi etkiler olabilir. Bu haftadan itibaren anne adayının kilo alması daha belirgin olur. Haftada 1 kg kadar alan anne adayının kalçaları ve göğüsleri bunu hemen belli eder. Çekilen halsizlik gebeliğin ortasına kadar sürebilir.

  Bebeğin bu haftayla birlikte daha hızlı gelişmesi nedeniyle, rahim büyümesi fazla olacak, gebelik dışarıdan görünür hale gelecektir. Rahim gebeliğin başında 70 gram iken, doğum zamanına kadar 1 kg ağırlığa ulaşır. Hacim artışı normal zamana göre ortalama bin kat kadardır. Anne adayı ilerleyen haftalarda bunu rahatlıkla fark edebilir. Bebeğin normal gelişimi devam ettiği sürece, anne adayının karın büyüklüğü önemli olmaz. Bu haftayla birlikte anne adayının saçları ile tırnakları daha hızlı uzamaya başlar. Bu vücudunda olan hormon değişiminden kaynaklanır. Bu haftada baba adayının eşinin gebeliğini daha yoğun yaşaması normaldir. Yine de eşine destek olmalı, yaşadıklarına ortak olarak birlikte yürüyüşlere çıkmalı, gebelikte düzenli kontrollerin olmasına yardımcı olmalıdır. 11. haftalık gebelik tam anlamıyla gebeliğin hissedilmeye başladığı bir süreçtir.

  ]]>
  Gebelikte Mide Yanması https://www.gebelikbelirtileri.gen.tr/gebelikte-mide-yanmasi.html Mon, 03 Dec 2018 23:57:30 +0000 Gebelikte mide yanması, Hemen hemen her gebelikte yaşanan mide yanması, gebelikte hormonların değişip arması, rahmin büyüyüp mideye baskı yapması sonucunda mide yanması, mide ekşimesi olmasına neden olmaktadır. Artan hormonlar Gebelikte mide yanması, Hemen hemen her gebelikte yaşanan mide yanması, gebelikte hormonların değişip arması, rahmin büyüyüp mideye baskı yapması sonucunda mide yanması, mide ekşimesi olmasına neden olmaktadır. Artan hormonlardan dolayı midenin yemek borusu ile birleştiği bölgedeki giriş gevşer. Buradan mide asidi yemek borusuna rahatça geçerek yukarı kaçar ve yanma ekşime gibi rahatsızlıklara neden olur. Buna reflü de denilebilir. Reflü gebe olmayan insanlarda da sık sık görülen yaygın bir hastalıktır. Fakat hamilelerin hepsinde bu şikayet yaşanır. Sadece yanma olmayabilir. Bununla birlikte mide ağrısı mide ekşimesi ve ağza acı su gelmesi ile de seyredebilir. Gebelikte mide yanmasının önüne geçmek kısmen mümkündür. Tamamen geçmese de azaltılabilir. 

  Bunun için yemek alışkanlıklarının biraz değişmesi gerekmektedir. Gebelikte çikolata, kahve, asitli içecekler, limon sirke,işlenmiş etlerden uzak durulması gerekir. Bazı durumlarda mide için doktorun verdiği şuruplar yeterli gelmeyebilir. Bu nedenle kendi kendimizi tedavi etme yöntemlerini denemek de yarar vardır. Her öğünde tıka basa yemek yemek yerine, öğünleri çoğaltıp porsiyonlar azaltılmalıdır. Bol bol su içmek reflünün önüne geçebilir. Bu nedenle yemek esnasında bolca su tüketilmesi önerilir. Baharatlı, aşırı yağlı kızartma türü yemeklerden kaçınılmalıdır. Sigara kesinlikle içilmemelidir. Karına ve mideye baskı yapacak sıkacak giysilerden kaçınılmalı, rahat kıyafetler iç çamaşırları tercih edilmelidir. Yüksek yastık kullanmakta fayda vardır, bu yöntem gebede bulantı var ise onunda önüne geçebilir. Yemeklerden sonra sakız çiğnenmemeli, sakız, tükürük bezlerini çalıştırdığından dolayı mide asidini fazlalaştıracaktır. 
  Gebelikte Mide Yanması
  Yatmadan önce yemek yenmemeli yemekten en az bir iki saat sonra uzanılmalıdır. Sebzeleri öğüterek yemek ve fazla kilo almamakta gerekir. Yatmadan önce ılık ve az şekerli süt içmekte mideyi rahatlatan etkenlerdendir. Yemekten sonra eğilmekten kaçınılmalıdır. Yemek yenilirken çok çiğnenmelidir Bazı gıdaları haşlanmış tüketerek de bu şikayetlerden kurtulmak mümkündür. Bu gıdaların başında haşlanmış karnabahar gelmektedir. Karnabahar mideyi asit saldırılarından korumaktadır. Çiğ patates suyu da mide yanmasının doğal ilacıdır. Patatesi robottan geçirip suyunu içmek rahatlatacaktır. Maden suyu ve zeytin yağı içmekte doğal yöntemlerden biridir. Ekmek kızartılarak tüketilir ise midedeki asidi kurutmuş oluruz. Bütün bunları yapıp eğer rahatlama olmuyor ise mutlaka doktora başvurulmalıdır.
  ]]>
  Gebelik Hesaplama https://www.gebelikbelirtileri.gen.tr/gebelik-hesaplama.html Tue, 04 Dec 2018 18:55:48 +0000 Gebelik hesaplama, gebelik sürecinde tahmini doğum tarihinin tespit edilmesinde önemli bir etkendir. Ayrıca gebeliğin takibi açısından, anne karnında olan bebeğin genel sağlık durumunun izlenmesi açısından gebelik h Gebelik hesaplama, gebelik sürecinde tahmini doğum tarihinin tespit edilmesinde önemli bir etkendir. Ayrıca gebeliğin takibi açısından, anne karnında olan bebeğin genel sağlık durumunun izlenmesi açısından gebelik hesaplama önem taşır. Çünkü gebelikte belirli dönemlerde yapılması gereken tarama testleri vardır. Bu testlerin olması gereken haftalarda yapılması gerekir. Bebeklerde olabilecek gelişimle alakalı herhangi bir geriliğin, ayrıca genetik hastalıkların yapılan testlerle belirlenmesi mümkündür. Hem bebeğin anne karnındaki gelişimini, hem de doğumun sağlıklı bir şekilde olmasını sağlayacak bir etkendir. Ayrıca bebeğin doğum tarihinin anne babanın istediği bir dönemde olmasını sağlar. Planlı olmayan gebeliklerdeki hesaplama için, tahmini doğum tarihinin tespit edilmesinde ise bazı kriterler vardır. Her detay dikkate alınsa da, bazen doğum tarihinin belirlenmesi tahmini olur. Bunun nedeni gebelik sırasında pek çok etken doğumun ne zaman olacağını etkiler. Buna rağmen gebelik hesaplama yoluyla tahmini doğum tarihinin belirlenmesi oldukça faydalıdır.

  Gebelik hesaplama ile tahmini doğum tarihinin belirlenmesi

  Gebelik dönemi yumurta hücresinin rahimde ya da döllenme kanallarında döllenmesini takip eden ortalama 40 haftalık zamanı kapsar. Bunun hesabı anne adayının son adet döneminin başlangıcından itibaren 40 haftadır. Bu yüzden tahmini doğum tarihi hesabında 40 hafta göz önüne alınır. Ancak doğumlar genellikle göz önüne alınan 40 haftadan daha önce 37. ve 40. haftalar arasında gerçekleşir. Nadir olarak 41-42 haftaya sarkabilir. Gebeliğin normal olarak erkek spermi ve kadın yumurtasının döllenmesiyle başladığı kabul edilmektedir. Gebelik hesaplama işleminde ay kullanılmaz. İnsanlarda gebeliğin normalde 280 gün olduğu kabul edilir. Bu süreç 40 haftayı tamamlar. Tahmini doğum tarihi hesabında da, kadının gördüğü son adet günü dikkate alınır. Her ne kadar bu tarih tahmini olarak ta dikkate alınsa, anne adayı ve gebeliği takip eden doktor açısından çok önemlidir. Çünkü doğumun ne zaman olacağı tahmini olsa da bilinir.

  Gebelik Hesaplama

  Gebelik hesaplama ile belirlenen tarihte doğum olmazsa

  Tahmini doğum tarihinin hesaplanmasında anne adayının son adet gördüğü gün başlangıç kabul edilerek, ileriye doğru 40 hafta dikkate alınır. Genellikle son adet tarihi tam olarak bilinirse, belirlenen doğum tarihinde önemli bir değişiklik olmaz. Eğer adet tarihinde bir şüphe olursa, bu durumda yapılan ultrason tetkiklerindeki ölçümler değerlendirilerek, gebe kadın için düzeltilmiş doğum tarihi hesabı yapılır. Gebelikte ilk aylarda yapılan ultrason tetkikleri sırasında, kağıt ve resimler kullanılır. Bunların dikkatli bir şekilde saklanması tavsiye edilir. Çünkü doğumun gerçekleşmesinde olası bir aksaklık olursa, bunlara başvurulabilir. 40 hafta dolmasına rağmen doğum olmazsa, bu ölçümler incelenir. Bazı testler yapılarak, gebeliğin güvenli bir şekilde devamı sağlanabilir. Bu durumda 41. ve 42. haftalara kadar beklenmesi mümkün olabilir. Aksi halde müdahale edilerek, doğum olması sağlanabilir.

  Gebelik hesaplama nasıl olur

  Tahmini doğum tarihinin hesabında kullanılan gebelik hesaplama için, Nagele yöntemi kullanılır. Bu yöntemde kadının son adet kanamasının başladığı tarihe ilave edilen 7 günden geriye doğru 3 ay gidilir. Bu gebeliğin haftasını ve tahmini doğu tarihini belirlemeye yardımcı olur. Elde edilen tarih doğumun olması gereken en son tarihtir. Ancak genellikle bu tarihten önce doğum olur. Bu yüzden kadınların adet kanaması günlerine dikkat etmesi gerekir. Gebelik takibinde ve bebeğin sağlıklı gelişiminde bu unsur oldukça önemlidir.

  Örnek gebelik hesaplama

  Kadının son adet tarihi 10 Temmuz olduğunda, tahmini doğum tarihi hesabı şu şekilde yapılır;

  Önce son adet tarihine 7 gün ilave edilir

  10 + 7 = 17 Temmuz

  Daha sonra bulunan tarihten 3 ay geriye gidilir

  17 Temmuz'dan 3]]> Ektopik Gebelik https://www.gebelikbelirtileri.gen.tr/ektopik-gebelik.html Wed, 05 Dec 2018 15:37:58 +0000 Ektopik gebelik, Diğer adıyla dış gebelik olan ektopik gebelik, döllenmiş bir yumurtanın rahim içi dışında bir bölgeye yerleşmesidir. En sık olarak follop tüplerinde görülmektedir.  ilk aylarda yaşanan anne ölüml

  Ektopik gebelik, Diğer adıyla dış gebelik olan ektopik gebelik, döllenmiş bir yumurtanın rahim içi dışında bir bölgeye yerleşmesidir. En sık olarak follop tüplerinde görülmektedir.  ilk aylarda yaşanan anne ölümlerinin en sık sebeplerindendir. Gebeliklerin yaklaşık %1'inde görülmektedir. Döllenmiş olan yumurta herhangi bir sebepten dolayı tüplerden rahim boşluğuna kadar olan seyahatini  tamamlayamadığı görülür. En sık tüplerde görüldüğünden ektopik gebelik denildiğinde akla ilk gelen tubal gebelik anlaşılmaktadır. Gebelik erken dönem normal gebelik belirtileri taklit ettiği görülmüştür. Adet gecikmesi, gebelik testinin pozitif çıkması, bulantılar, kusmalar ve memelerde hassasiyet normal gebelikte olduğu gibi dış gebeliktede aynı şekilde görülmektedir. Tüplere yerleşen gebelik büyümeye başladığı zaman, belirli bir noktaya geldiği zaman ise tüpleri germesi sonucunda bir yırtılmaya ve kanamaya neden olmaktadır. Bu durum fark edilmez ise iç kanama sonucu anne ölümü ile sonlanmaktadır. Ektopik gebeliğin önemi bu sebepten kaynaklanır.

  Ektopik gebelik nedenleri

  Tüplerde kısmi tıkanıklık yapmakta olan yada tüplerin hareket kabiliyetini azaltan bütün durumlar dış gebelik için uygun ortamı hazırlamaktadır. Bunlardan sık görüleni geçirilmiş enfeksiyondur. Her enfeksiyon atağı dokulara bir miktar zarar vermektedir. Enfeksiyon sayı ve şiddetine bağlı yapışıklıkların derecesi de değişiklik gösterir. Bu durum hem tüplerin içinde olmakta ve tüpün iç kanalını kapatmakta, hemde tüpün dışında meydana gelerek tüplerin normal yapılarını bozmaktadır. Bu tıkanıklık spermin geçişini engelleyecek şekilde olması durumunda kısırlık söz konusu olmaktadır. Eğer tıkanıklık kısmi ise döllenme gerçekleşir ancak bu durumda ise dış gebelik şansı oldukça yükselmektedir. Dıştan olan yapışıklıklarda hareket kabiliyetini etkileyerek ektopik gebeliğe uygun ortam hazırlamaktadır. Yapışıklığa tek etken enfeksiyon değildir. Geçirilmiş operasyonlar da dokularda yapışmaya neden olabilmektedir. En sık olarak över kisti nedeni ile yapılan cerrahi müdahale, apandisit ameliyatları sonrası bu tür durumlara sebep olmaktadır. Bir diğer etken ise tüplerde var olan doğumsal olarak şekil bozukluklarıdır. Yine aynı sebepten dolayı döllenmiş yumurtanın rahim içine ulaşması engellenmesi sonucu ektopik gebelik söz konusu olmaktadır. Spirallerin uzun süre dış gebelik riskini artırıp arttırmadığı uzun süre tartışma konusu olmuştur. Gerçekte spiral gebelik şansınızı son derece zayıflatır. Spira kullanan birinin gebe kalması son derece zayıftır, fakat bir gebelik oluşursa bunun bir dış gebelik olma olasılığı normale göre oldukça fazladır. Sonuç olarak spiral dış gebelik riskini arttırmamaktadır. Ama spiral kullanan bir kadında gebelikten şüpheleniyorsa bunun ektopik gebelik olup olmadığı mutlaka tespit edilmelidir. Daha önce ektopik gebelik geçiren de risk normale göre daha çoktur. Bir dış gebelik geçiren kadının sonradan yine ektopik geçirme olası %10 dur.

  Ektopik Gebelik
  Ektopik gebelik belirtileri

  Erken gebeliğin bütün belirtileri ektopik gebelikte de görülmektedir. Adet gecikmesi, mide bulantıları, kan ve idrarda yapılan gebelik testlerinin pozitif çıkması hep normal gebelik ile aynı seyri göstermekte ve ektopik gebelik olduğu fark edilmesini engellemektedir. Bunların yanında daha sonra en sık olarak alt karın bölgesinde ağrı, anormal vajinal kanama, omuz ağrısı ve baygınlık hissi takip eder. Bu tablo ortaya çıktığında teşhis telefonla bile konabilir. Çünkü görülen bu tabloda ektopik gebelik tüpü artık daha fazla genişletemediği için yırtmış, iç kanama başlamış, tansiyon düşmüş, akut batın tablosu oturmuş ve hastanın hayatı ciddi derecede tehlike altına girmiştir. Bu durumda derhal müdahale edilmezse hastayı kaybetme olasılığımız çok yüksektir.
  ]]>
  Gebelik Testi https://www.gebelikbelirtileri.gen.tr/gebelik-testi.html Thu, 06 Dec 2018 01:34:10 +0000 Gebelik Testi, Hamile kaldığını düşünen kadınların aklına ilk önce hamilelik testi yaptırmak gelir. Hamilelik şüphesi duyan kadınlar âdet olmamaları,  şüphelerinin artmasına sebep olur. Adet döneminin ilk bir hafta gecik Gebelik Testi, Hamile kaldığını düşünen kadınların aklına ilk önce hamilelik testi yaptırmak gelir. Hamilelik şüphesi duyan kadınlar âdet olmamaları,  şüphelerinin artmasına sebep olur. Adet döneminin ilk bir hafta gecikmesi halinde gebe kaldığını düşünen bir kadın evde, eczanelerde çok uygun bir fiyata satılan hamilelik testlerini kullanabilirler.  Evde idrardan hamilelik testi yapmak için, öncelikle sabah ilk idari gerekmektedir. Temiz bir kaba konan ilk idrar test çubuğuna birkaç damla olmak kaydıyla damlatılır. Eğer tek çizgi çıktıysa gebelik yok demektir. Fakat iki çizgi çıktıysa hamilelik var demektir. Lakin bazı zamanlar test çubuğunda çizik yada silinmiş çizgiler belirtilir.  Bu durumda tekrar test yapmanız gerekecektir. Çünkü test bozuk olduğu zamanlarda bu tür silik çizgiler çıkar. 

  Evde idrar testi yapmak için âdet  bir hafta geçmiş olması gerekir. Adet bir hafta geçmiş olmasına rağmen idrar testi doğru sonuçlar vermeyebilir. Test yapıldıktan sonra hâla  âdet görülmediyse, adetin geçmesinin 10. günü tekrardan idrar testi yapılmalıdır. İdrar testi, insan vücudundaki HCG hormonunun artışına göre sonuçlar verir.. İlişkiden 4 gün sonra, vücutta HCG adi verilen bir salgı yayılır. Bu salgı 7 ile 14 gün sonra vücutta fazlalaşır. Bu durumda adetin geçtiği ilk birinci haftaya denk gelir. Yani idrar testi yapmak için, adetin bir haftalık geçmesi gerekir. Adetin on gün geçmesiyle yapılan idrar testleri 100/90 kesin sonuç vermede etkili olur. Gebe kaldığı şüphesiyle test yapmak isteyen bir kadın, kesin sonuca en kısa zamanda ulaşmak istiyorsa kesinlikle kan testi yaptırmalı.  

  Kan testi, adetin geçmesine gerek kalmadan kesin sonuç almak için en uygun yöntemdir. Gebeliğin teşhisi  için yapılan kan testi, hastanelerde ve özel hastaneler de yapılmaktadır.  Hastanelerde bir gün sonra sonuç verilirken, özel hastahaneler de ayni gün, gün içinde teslim edilir. Hamileliği için yapılan kan testi, kanın beta HCG seviyesini  ölçer.  Hamile olmayan kadınlarda,  kandaki beta HCG seviyesi düşük olur. Kan testinde bu seviyenin yükseldiği görülüyorsa eğer hamilelik var demektir. Hamilelik testlerinde en garantili yöntem, kandan gebelik testi yapmaktır. Eski zamanlarda gebelik testi yapmak  için değişik yöntemler uygulanırdı. Bu yöntemler arasında karbonatla yapılan gebelik testi vardi. Karbonat testi şöyle yapılırdı. Temiz bir kaba alınan idrara bir yemek kaşığı karbonat dökülür ve köpürmesi beklenirdi. Eğer köpürürse kadın hamile, köpürmezse kadın hamile olmadığı anlaşılırdı. Tabi bu yöntemleri kesin sonuçlar veren yöntemler değildi. Eski zamanlarda kadınlar tarafından yapılan bir diğer hamilelik testi yöntemi ise, çamaşır suyuna yapılan yöntemdi. 

  Gebelik Testi
  Bu test, idrarın çamaşır suyu ile birleştirilerek, köpürmesiyle anlaşılan diğer bir yöntemdi. Günümüzde hamilelik testi yapmak de sonucuna ulaşmak oldukça kolaydır. Bu gibi ilkel yöntemlere gerek kalmadan kolay bir şekilde hamilelik testimizi yaptırabiliriz. Gebelik testinin, evde yapılan yöntemlerinden olan idrar testi, hassasiyet yönüyle daha kesin olan test çubukları da bulunmaktadır. Bu idrar testi eczanelerde satılmakta fakat fiyat olarak diğer idrar testlerinden biraz daha pahalı bir fiyata sahiptir. Bu idrar test çubuğu, adet döneminin geçmesinin ilk gününden itibaren yapılarak kesin sonuçlar verir.
  ]]>
  Kanda Gebelik Testi https://www.gebelikbelirtileri.gen.tr/kanda-gebelik-testi.html Thu, 06 Dec 2018 02:39:29 +0000 Kanda gebelik testi, erken dönemde gebeliğin tespit edilmesini sağlar. Gebelik kadında yumurtalıklardan atılan yumurta ile erkeğin sperminin döllenmesiyle yaşanan 280 günlük dönemi kapsar. Döllenmeyle başlayan ilk 8 Kanda gebelik testi, erken dönemde gebeliğin tespit edilmesini sağlar. Gebelik kadında yumurtalıklardan atılan yumurta ile erkeğin sperminin döllenmesiyle yaşanan 280 günlük dönemi kapsar. Döllenmeyle başlayan ilk 8 hafta embriyonik dönem, doğuma kadar devam eden süreçte fetal dönemdir. Gebeliğin tespit edilmesi genç yaşlardaki kadınlarda döllenmeden sonraki ilk günde yapılabilir. Çünkü yumurtaların tamamı döllenmeye uygun olur. İleri yaşlarda doğurganlıkta azalma olur. Döllenmeyle birlikte 8-10 saat içinde kadında ilk kusma olabilir. Yaş ilerlediğinde bu belirti 1 hafta ile 2 ay arasına yükselir. Ergenlik dönemindeki kadınlarda ilk 12 saat içinde gebelik tespiti yapılabilir. Çünkü bu dönemde yumurtalar tam olgunlaşmadığından, spermin yumurtayı döllemesi 5-20 dakika içinde olur.

  Gebeliğin tespiti farklı yollarla olabilir. Bunun için kanda ve idrarda hCG tespiti yapılması gerekir. Kadınlar idrar testini evde kendileri de yapabilir. Ancak kanda gebelik testi daha güvenlidir. Üstelik daha erken zamanda gebeliğin tespiti mümkün olur. Tüm gebelik testleri plasentadan salgılanan hormonların belirlenmesi esasına dayanır. Embriyo rahme yerleştikten sonra 12 günde yapılan testlerle gebeliğin tanısı konulabilir. Ancak evde uygulanan testlerde gebeliğin erken dönemde tanısı yapılamaz. Bunun için kanda gebelik testi yapılması gerekir.

  Kanda gebelik testi nasıl uygulanır

  Gebeliğin erken döneminde kanda hCG hormonu seviyelerine bakılarak, gebelik tespiti yapılabilir. Bu testte gebelik oluşmuşsa, kanda hCG hormonu pozitif çıkar. Bu yüzden hCG hormonu aynı zamanda gebelik hormonu olarak anılır. Gebelik oluştuğunda yani döllenmeyi takip eden 8-9 günde bu hormon yükselmeye başlar. Gün geçtikçe hormon seviyesi ikiye katlanır. Bu durum doubling time yani ikiye katlanma süresi olarak tanımlanır. Gebelik haftaları ilerledikçe, bu hormonun katlanma hızı giderek yavaşlar. Bu yüzden gebe kalmış kadınlarda kanda gebelik testi erken aşamada gebeliğin tanısının konmasına yardımcı olur.

  Kanda Gebelik Testi

  Kanda gebelik testi ne zaman yapılır

  Yumurtalıklardan salınan yumurta tüpten inerken spermle karşılaşır ve döllenme olursa, hCG hormonu salgılanmaya başlar. 5-6 gün içinde döllenen yumurtanın rahme ulaşması ve buraya yerleşmesiyle hormon düzeyi hızla artar. Yani döllenmeden sonraki 10-12 gün içinde kanda gebelik testi yapılması uygundur. Bu aşamada idrar testiyle gebeliğin belirlenmesi oldukça güçtür. Çünkü henüz hCG hormonu idrarda tespit edilemez. Bu yaşamsal hormon gebeliğin devamını ve doğumun güvenli bir şekilde gerçekleşmesini sağlar.  

  ]]>
  Gebelikte Kanama https://www.gebelikbelirtileri.gen.tr/gebelikte-kanama.html Thu, 06 Dec 2018 19:40:30 +0000 Gebelikte Kanama, gebeliğin henüz ilk aylarında sıklıkla yaşanan kanama sorunları alışılagelmiş gebelik vakalarıdır. Ancak düşük olasılığının en sık meydana gelme dönemi ilk 2 veya 3 aylar arasındadır. Bu Gebelikte Kanama, gebeliğin henüz ilk aylarında sıklıkla yaşanan kanama sorunları alışılagelmiş gebelik vakalarıdır. Ancak düşük olasılığının en sık meydana gelme dönemi ilk 2 veya 3 aylar arasındadır. Bu nedenle gebeliğin ilk dönemlerinde yaşanan kanamalar ciddiye alınarak nedeni araştırılmalıdır. Aşağıda gebeliğin henüz erken dönemlerinde meydana gelen kanamaların muhtemel birkaç nedeni ile verilen bilgileri şu şekilde sıralayabiliriz.

  Yerleşme Kanaması: Bu çeşit kanamalar döllenmiş yumurtanın henüz rahim duvarına yerleşme esnasında meydana gelir. Bu kanamalar oldukça basit kanama şekilleridir ve 2 veya 3 gün devam eder. Ancak bu kanamanın daha uzun süre devam etmesi de mümkün olabilmektedir. Yerleşme adı verilen kanamalar devam ederken gelen kan, normal regl döneminde gelen kana benzemeyerek açık kahverengi veya açık pembe renkte olmasından dolayı ilk anda dikkate alınmaya bilir.

  İlerleme Dönemi: Bu kanama türü gebelikte hem en fazla rastlanan hem de tehlike olasılığı en düşük gebelik kanamasıdır. Bu çeşit kanamalar genellikle regl döngüsünden dolayı meydana gelir. Gebelik başladığında döngüsel hormonlar gebelik hormonlarınca maskelenir. Ancak gebeliğin ilerleyen dönemlerinde menstüral adı verilen hormonların kendi kendilerine menstürasyona neden olmaları da olasıdır. Şayet erken gebelik döneminde acısız ve ağrısız kanamalar meydana geliyorsa bu kanamaların nedeni menstüral döngü olasılığıdır.

  Gebelikte Kanama

  Düşük İhtimali: Genellikle gebeliği süresince devamlı kanama sorunu yaşayan gebeler için düşünülür. Gebelik esnasında devamlı kanaması olan gebelerin % 50 si maalesef düşük yapmaktadır. Bu meydana gelen düşük kanamaları özellikle ilerleme kanamalarından oldukça değişiktir. Düşük kanaması oldukça sancılı ve ağrılı kramplara neden olabilen kanamalardır. Düşük kanaması ile birlikte gebede yüksek ateş, kan pıhtılaşması, titreme ve karın kısmında ağrılara neden olabilir. Bu nedenle gebeliğin erken dönemlerinde yoğun bir kanama yaşanıyorsa kesinlikle bir hekiminize başvurulması gereklidir.

  Servikal Tahriş: Gebelik boyunca rahimde kan hızlanarak artar. Bu bölgede meydana gelen tahriş rahatlıkla kanamalara neden olabilir. Gebelik süresince cinsel ilişkiyi sürdürmek meydana gelen tahrişe yeterli neden olabilmektedir. Bu nedenle cinsel ilişki sonrasında kanama ile karşılaşıyorsanız, hekiminize bu kanamaları mutlaka söylemeniz gerekir. Ayrıca cinsel yollarla bulaşan rahatsızlıklarda da bu kanamalara neden olabilmektedir.

  Dış Gebelik: Dış gebeliğin neden olduğu kanamalar özellikle oldukça ciddi ve hayati tehlikelere yol açabilecek kanamalardır. Dış gebelik adı verilen rahatsızlık döllenmiş yumurtanın genellikle rahim dışında kendine yer bulması ve rahim dışında gelişmeye başlaması nedeni ile gerçekleşir. Bu nedenle döllenmiş yumurtanın kendine yer bularak sağlıksız bir şekilde yerleştiği alan fallopi tüpüdür. Dış gebelik olaylarında kanamanın yanı sıra baş dönmesi, akarın ağrısı ve ağır kramplar yaşanabilir.

  Üzüm Gebeliği: Genellikle gebelerde çok ender olarak yaşanan bir durumdur. Üzüm gebeliği adı verilen rahatsızlık da rahime bebek yerine bilinmedik anormal bir doku oluşur. Bu doku bazen nadiren de olsa kanserlidir ve Bu kanserli doku vücudun diğer kısımlarına da hızla sıçrayabilir. Üzüm gebeliğinin bilindik farklı semptomları ise şiddetli gelişen mide bulantısı, kusma ve rahmin büyümesi olarak sıralanabilir.

  Enfeksiyon: Rahim yolunda yer alan vajinanın her hangi bir nedenle enfeksiyona maruz kalması veya cinsel ilişki yoluyla bulaşan uçuk ve bel soğukluğu gibi enfeksiyon içeren hastalıklar da gebeliğin ilk aylarında kanamalara yol açabilmektedir.

  Gebeliğin İlerleyen Aylarındaki Kanamalar

  Gebeliğin ilerleyen aylarında]]> Dış Gebelik https://www.gebelikbelirtileri.gen.tr/dis-gebelik.html Fri, 07 Dec 2018 15:13:22 +0000 Dış gebelik, dış gebelik toplumda azımsanmayacak kadar çok görülen ve önlem alınmadığında ciddi sıkıntılara yol açabilecek bir sorundur. Dış gebelik, döllenen yumurtanın rahim harici başka bir alanda yerleşe Dış gebelik, dış gebelik toplumda azımsanmayacak kadar çok görülen ve önlem alınmadığında ciddi sıkıntılara yol açabilecek bir sorundur. Dış gebelik, döllenen yumurtanın rahim harici başka bir alanda yerleşerek, yerleştiği yerde gelişim göstermesi olarak tanımlanabilir. Gebelik testi yapıldığında Hcg hormonu tespit edilebilmekte ve zaman ilerledikçe şiddetli ağrı, kanama gibi şikayetler ile kendini göstermektedir. Dış gebelik, fallop tüplerinde yaşanan tıkanıklık veya üreme merkezi ile alakalı bir problem nedeniyle döllenen yumurtanın rahme ulaşması engellendiğinde ortaya çıkar. Dış gebeliğin normal gebeliğe dönüşme gibi bir olasılığı yoktur.

  Döllenmiş yumurta tüplere yerleştiğinde ve yerleştiği yerde gelişimine devam ettiği takdirde zaman içinde tüplerin patlamasına neden olarak anne adayını ciddi risklere maruz bırakabilecek boyutta kanamalara yol açabilir. Dış gebelikte de tıpkı normal gebelikte olduğu gibi gebelik belirtileri yaşanabilir. Baş ağrısı, baş dönmesi, mide bulantısı, kusma, kanama, göğüslerde hassasiyet yaşanabilecek belirtiler arasında yer alır.

  Dış Gebelik Nedenleri

  Dış gebeliğin her zaman neden kaynaklandığı tespit edilemeyebilir. Ancak tüplerde şekil bozukluğu, tüplerde enfeksiyon ya da her hangi bir hasar dış gebeliğe neden olabilecek faktörler arasındadır. Yine hormonal bozukluklar da döllenen yumurtanın gelişimini olumsuz etkileyerek dış gebeliğe yol açabilir. Dış gebeliğe yol açan etkenler aşağıdaki gibi sıralanabilir;

  • Pelvik enfeksiyon
  • Fallop tüplerinde iltihap
  • Doğum kontrol hapı kullanmak
  • Spiral kullanımı
  • Üreme sisteminde doğumsal anormallikler
  • Sigara kullanımı
  • 35 yaşını geçmiş olmak
  • Hatalı uygulanan kürtaj
  • Kısırlık tedavisi
  • Vajinal duş
  • Önceden dış gebelik geçirmiş olmak
  • Fallop tüpleri ile alakalı geçirilmiş olan operasyonlar
  • Tüp bebek tedavisi görmek
  • Çok eşli cinsel yaşam sürdürmek
  • Cinsel yolla bulaşan hastalıklar

  Dış Gebelik Belirtileri

  Dış gebelik, gebelik 5-14. haftaya ulaştığında belirti vermeye başlar. Dış gebelik nedeniyle oluşabilecek belirtiler;

  Vajinal Kanama: Dış gebelikte oluşum gösteren vajinal kanama, normal adet kanaması ile tamamen farklıdır. Dış gebelik nedeniyle oluşan vajinal kanama ara ara kendini gösterir. Rengi açık ya da koyu olabilir. Henüz dış gebelik yaşadığını bilmeyen gebeler bu kanamayı normal adet kanaması ile karıştırabilir.

  Tek Taraflı Karın Ağrısı: Dış gebelik belirtisi olarak yaşanan karın ağrısı genellikle tek taraflı hissedilir ve ağrı hem sürekli hem de oldukça şiddetli olur.

  Omuz Ağrıları: Dış gebelik ile omuz ağrısının ilişkisi tam olarak bilinmese de kolun bitiş ve omzun başlangıç bölümünde, özellikle yatarken şiddetli ağrı oluşabilir.

  Sindirim Sistemi: Özellikle idrara çıkıldığında karın alt bölgesinde bıçak saplanmış tarzında ağrı hissedilebilir.

  İshal Ve Kusma: Dış gebelikte en yaygın görülen belirtiler arasında ishal ve kusma vardır.

  Diğer Belirtiler: Göz karaması, halsizlik, baş dönmesi görülebilecek diğer belirtiler arasında yer alır.

  Dış Gebelik Riskleri

  Dış gebelik özellikle ilk gebelikte yaşanıyor ve gebelik zorlu bir tedavinin ardından gerçekleşmişse hayati risk oluşabilir. Bu risk anne adayı için psikolojik olarak da yaşanabilir. Anne adayının bebeğini kaybetmesi, gebelik şansının azalması ve uzun bir tedavinin ardından gebe kalması anneyi psikolojik anlamda çökertebilir. Dış gebelikten sonra yeni bir gebelik için mutlaka doktorun önerilerine uyulmalı ve gebelik için en uygun zaman beklenmelidir. Anne adayının hem fiziksel hem de psikolojik olarak tamamen iyileşmesi gerekir. Dış gebelikten sonra yeni bir gebelik için uzmanlar en az 3 ay beklenmesini tavsiye etmektedir. Bu zaman zarfı içinde operasyon nedeniyle oluşan yaralar kapanacak ve kullanılan ilaçların e]]> 12. Hafta Gebelik https://www.gebelikbelirtileri.gen.tr/12.-hafta-gebelik.html Sat, 08 Dec 2018 09:28:48 +0000 12.Gebelik haftası, Hamileliğin 3.ayının son haftasıdır. Bu 12 haftalık döneme ilk trimesteri denir. Trimesteri hamilelikte her 3 aylık döneme verilen isimdir ve bir hamilelikte 3 trimesteri den oluşur  12.Gebelik haftası, Hamileliğin 3.ayının son haftasıdır. Bu 12 haftalık döneme ilk trimesteri denir. Trimesteri hamilelikte her 3 aylık döneme verilen isimdir ve bir hamilelikte 3 trimesteri den oluşur bebek açısından oldukça önemli bir haftadır. Artık bu haftanın sonunda bebekte bütün organlar tamamlanmış durumdadır. Saç, tırnak gibi keratinimsi yapılar oluşmaya başlamıştır. Sindirim işlemleri de bu hafta oluşmaya başlar. Bu dönem bebeğin hareketlenmeye başladığı bir dönemdir. Bebekler bu zamanlarda parmaklarını da emmeye başlarlar. Bebeğinizin ense pilisi kalınlığını ölçmek için yapılan testte bebeğinizin ultrason görüntüsünde ne kadar inanılmaz vücut hareketleri yaptıgını görmek şaşırtıcıdır. Bebeğiniz yutmayı yeni öğrenmiştir yutma işlemini iyi yapamadığından sık sık hıçkırık tutmaktadır. 12. Gebelik haftasında bebek boyu ortalama 8cm kilosu ise 14 gramdır. Kalbi ortalama 120-160 kez atar.Erkek veya kız olmasına bağlı olarak dış genital organlar oluşmaya başlamıştır. Fakat daha ultrason da cinsiyet belirleme bu haftalarda yapılamamaktadır. Bu haftada bebeğiniz her yere dokunur artık dokunduğu yerleri bilir. Çenesini açıp kapatmayı da bu haftada oldukça sık yapmaya başlar. Troid ve pankreas gelişimini tamamlayıp insülin salgılamaya başlar.

  12. Hafta Gebelik

  12. Gebelik haftasında, anne adayındaki değişikliklerde bu haftadan sonra hızlı bir şekilde artar. Artık bebeğinizi yavaş yavaş hissetmeye başlayabilirsiniz. Rahminiz artık pelvisten yukarı doğru hareket etmeye başlar. Bu durumda mesane üzerindeki baskı yavaş yavaş kalkacağı için ilk günlerdeki sık idrara çıkma şikayetiniz hafifler. Bulantılar bu haftadan sonra azalmaya başlarlar. Anne adayının cildinde de birtakım değişiklikler gözlenebilir. Bazı anne adayları ciltlerinin daha iyi görünüm elde ettiğini söylerken bazı anne adaylarında durum tam tersi olabilir. Cilt lekelenmesi, sivilcelenme gibi sorunlar yaşanabilir. Yine bu hafta ile birlikte ciltte ben ve çillerde koyulaşma görülebilir. Bu durumu önlemek için güneşe çıkmadan önce iyi bir güneş koruyucu ile cildinizi koruyabilirsiniz. Karın içi basıncının artmasından dolayı bu haftalarda baş ağrıları gözlemlenebilir. Fakat bu ağrılar geçici bir durumdur. İlerleyen gebelik haftalarında hafifleyecektir.  

  ]]>
  Kimyasal Gebelik https://www.gebelikbelirtileri.gen.tr/kimyasal-gebelik.html Sat, 08 Dec 2018 09:48:59 +0000 Kimyasal gebelik nedir, Genel itibariyle kimyasal gebelik, normal hamilelik olmadan döllenen yumurtanın, daha sağlıklı olması için embriyonun gelişme göstermeden devam etmesi ve yalnızca laboratuvar tetkikleri ile Kimyasal gebelik nedir, Genel itibariyle kimyasal gebelik, normal hamilelik olmadan döllenen yumurtanın, daha sağlıklı olması için embriyonun gelişme göstermeden devam etmesi ve yalnızca laboratuvar tetkikleri ile hamilelik testleri yardımı ile tespit edilme vakasıdır. Daha çok hamilelik testlerin de detaylandırılan hamilelik hormonunun BHCG normalden fazla çıkması halinde (+) olur. Bu olay da çok sağlıklı bir hamilelik beklenmez. Bu nedenle anne rahminin içine yerleşemeyerek, düşük meydana gelir. Kimyasal gebelik hali, oldukça fazla karşılaşılan bir olaydır. Kimyasal hamilelik yaşayan birçok gebe, bu durumun farkında bile olmayabilirler.

  Dış gebelik ile kimyasal gebelik aynı şey midir

  Bazı zamanlar dış hamilelik ve kimyasal hamilelik birbiri ile aynı görülebilir. Fakat iki durum birbirinden farklıdır, Kimyasal hamilelikte, kanda bulunan hcg oranı hızlı bir şekilde düşer ve vücut kendisi düşüş işlemine geçerken, kimyasal hamilelik hemen dikkat edilmesi gereken fazlası ile riskli bir haldir. Kimyasal hamilelikler, genellikle klinik olarak teşhis edilebilecek seviyeye gelmeden, kendi kendine düşüş gerçekleşir. Kadınlar genellikle hamile kaldıklarını anlamadan, farkında olamazlar. Adet gecikmesinin ardından yapılan hamilelik testleri ile kimyasal gebelik tam olarak anlaşılmaz.Fakat az önce de bahsettiğimiz gibi, kimyasal hamileliklerin büyük bir çoğunluğu, adet kanaması ile sona erer. Kısaca birçok bayan, böyle bir durumun farkına bile varmadan, hamilelik başlar ve biter. Bu nedenden dolayı da, kimyasal hamilelik sessiz düşük olarak bilinmektedir. Yapılan testler ile hamilelik anlaşılırsa, genellikle dış gebelik şüphesi de olabilmektedir.

  Kimyasal Gebelik

  Kimyasal Hamilelik Nasıl teşhis edilir

  Anne olmak isteyen bayanlarda hamileliğin devam etmesi ile ortaya çıkan bu hcg değerinin, hem kan da hem de idrarda değerleri yükselmektedir. Fakat idrarda bu hormonun tespit edilebimesi için, mutlaka kan seviyelerinin fazla olması gerekmektedir. Bu durum idrara da yansır teşhis edilebilecek seviyeye ulaştıktan sonra, kadının beklemiş olduğu adet kanamaları da zamanını geçirir. Kanda yer alan hcg düzeyi de, daha çok bin ile bin beş yüz IU/mL gelmesinden sonra ulaşacak vajinal ultrasonografi ile de, hamilelik kesesi kolay bir şekilde fark edilebilmektedir. Bu duruma geldiği zaman, hamilelik genellikle “klinik hamilelik “olarak duyulmaktadır. Fakat bazı durumlar da ise, kadında adet gecikme durumu görülmeden, rastlantı  veya erken gebelikten şüphelenilmesi halinde, adetin bir veya iki gün gecikmesi durumunda gerçekleştirilen hamilelik testinin sonuçlarında, hcg düzeyin de yükselme görülebilir. 

  Kimyasal gebeliğin tedavisi nasıl yapılır

  Beta-hcg zaman ile normal bir şekilde minimuma, herhangi bir tedavi veya kürtaja gerek kalmaz. Beta-hcg kan değerinin düşmesinin kontrol altına alınması ve düzenli bir şekilde hekim tarafından kontrol edilmelidir. Değerlerde düşüşün olmaması durumunda, dış gebelik veya başka bir patoloji olmaması durumunda, kontrol altına alınması gerekir.

  Hamileliği sonlandırmak gerekir mi

  Kimyasal hamilelik, sağlıklı bir embriyo gelişimi oluşmadığında dolayı, vücudun kendi kendine hamileliği bitirmesidir. Hekimler tarafından sağlıklı bir durum olduğu kabul edilmektedir. Kimyasal gebelik sonrasında, kadınlar tekrar hamile olabilirler ve tekrar hamile olma şansları da oldukça fazladır. Hamileliğin yeniden oluşması durumunda, tekrar kimyasal gebelik yaşanacak diye bir kural bulunmamaktadır. Kimyasal hamilelik, daha çok laboratuvar kliniklerinde gerçekleştirilen kan testleri ile anlaşılabilmektedir. Oldukça fazla görülen bir durum olduğu durumlarda, kadınların büyük bir kısmı bu durumu fark etmemektedir.

  ]]>
  Boş Gebelik https://www.gebelikbelirtileri.gen.tr/bos-gebelik.html Sun, 09 Dec 2018 04:24:37 +0000 Boş Gebelik, Gebelik döneminde, bir bebek sahibi olmayı beklerken birde, bir bakmışsınız' ki boş gebelik yani halk adıyla " su bebeği "durumundasınız. Ne kötü, ne büyük hayal kırıklığı değil mi Büyük bir ihtimalle Boş Gebelik, Gebelik döneminde, bir bebek sahibi olmayı beklerken birde, bir bakmışsınız' ki boş gebelik yani halk adıyla " su bebeği "durumundasınız. Ne kötü, ne büyük hayal kırıklığı değil mi Büyük bir ihtimalle psikolojiniz alt üst olurdu. Boş gebelik; Gebelik kesesinin boş olmasıyla meydana gelen bir sorundur.

Tanısı; ultrason cihazı ile kalp atışlarının görülmesi gereken haftalarda boş kesenin fark edilmesi ile tanı konur. Boş gebelikte, erken fark edilen bir durum olduğu için dikkat gerektiren bazı özel durumlar görülebilir. Özellikle; adet kanamasının düzensiz görüldüğü kişilerde, yumurtlama beklenen tarihten daha sonra gerçekleşe bileceğinden, bu durum özellikle dikkate alınmalıdır. Boş gebelik ile daha öncesinde normal olan bir gebeliği bir birinden ayırt etmenin en önemli formülü; kese içinde " yolk " adı verilen kesenin takibidir. Yolk kesesinin varlığı gebeliğin normal olduğunu gösterir. Bir diğer formülde; kesenin ultrasondaki izlenimi olabilir. Teorik olarak son görülen adet döneminden 5 hafta sonra, Transvajinal ultrason ile fetüs görülebilir. Bunun gerçekleşmediği durumlarda da boş gebelik tanısı koymak için acele etmek yanlış bir durum olabilir. Bu gibi durumlarda, en azından bir hafta bekleyerek yeterli bilgi edinmek gerekir. Düşük gebeliklerin, yarısından fazlasının nedeni boş gebeliktir. Boş gebelik, döllenen yumurta, tüplerdeki yolculuğunu tamamlaması ve rahim duvarına tutulması ile gelişen hücrelerin gebelik kesesini oluşturmasıyla ortaya çıkmaya başlar. Buraya kadar her şey normal gider. Normal olmayan şey ise bu kesede embriyo oluşmamasıdır. 

Boş Gebelik
Boş gebelik belirtileri ise; normal bir erken gebelik gibidir, belirtileri aynıdır, kanama ve kramplar görülür. Zaman zaman hafif kahve rengi akıntılar meydana gelir. Fakat bu, durumu ayırıcı bir özellik olamaz. Sadece kişi ultrason sayesinde, kesenin içinde embriyonun ve kalp atışlarının olmadığı fark edilene kadar boş gebelik olduğu söylenemez.

Boş gebeliğin nedenleri ise; genelde" kromozoma l" sorunlardan kaynaklanan bir durum olarak düşünülür. Fakat,bu durum kalıtsaldır anlamına gelmez. Sadece gebeliğin kalite düşüklüğü veya anormalliği söz konusu olur. Geçmişte düşük yapan kadınların, boş gebelik ile ilgili bir bilgiye sahip değillerdi.Oysa günümüzde ultrason cihazları ve uzman hekimler sayesinde bu tür sorunlar rahatlıkla tesbit edilip, zamanında önlem almanın  mümkün olduğu hale gelmiş durumdayız. Özellikle; bu gibi durumlarda ilk gebeliğinde karşılaşan anne adayları haklı olarak endişe duyarlar. Oysa ki bir sebep bulabilmek için arka arkaya 2-3 kez düşük yapmış olmak gerekir.

Tedavisi ise; en iyi kurtuluş yolu gebeliğin kürtaj ile bitirilmesidir. Bunun dışında henüz alternatif üretilmemiştir. Kürtaj, boş gebelik tanısı konulduktan en kısa sürede yapılmalıdır. Kürtajdan sonra anne adayları yeniden gebe kalmalarında bir sakınca yoktur.

]]>
10 Haftalık Gebelik https://www.gebelikbelirtileri.gen.tr/10-haftalik-gebelik.html Sun, 09 Dec 2018 11:39:25 +0000 10 haftalık gebelik, artık anne adayları gebeliğinin bilincine varmalı, hareketlerine daha fazla dikkat etmelidir. Uzun süre ayakta kalmaktan ya da oturmaktan kaçınmalıdır. Çünkü dolaşımda olan kan miktarı arttığ 10 haftalık gebelik, artık anne adayları gebeliğinin bilincine varmalı, hareketlerine daha fazla dikkat etmelidir. Uzun süre ayakta kalmaktan ya da oturmaktan kaçınmalıdır. Çünkü dolaşımda olan kan miktarı arttığından, dolaşım yavaşlar. Bu ayakların şişmesine, basur, varis gibi sorunların yaşanmasına yol açabilir. Belirli aralıklarla dolaşmak, vücuttaki toplardamarları harekete geçirmek gerekir. Bundan sonraki süreç anne adaylarının daha fazla dikkatli olmasını gerektirecektir. 10 haftalık gebelik ayrıca bebeğin embriyo halinden çıkarak fetus haline geldiği önemli bir süreçtir. Bu zamana kadar olan tehlikeli dönem atlatılmaya başlanmış ve fetal döneme doğru gidiş başlamıştır.

10 haftalık gebelikte bebekte olan değişiklikler

Bu haftaya ulaşan gebeliklerdeki bebeklerde olan en önemli değişim böbreklerde idrar üretiminin başlamasıdır. Bebekler idrarı amnios kesesine boşaltarak, daha sonra bunu yutar. Bağırsaklarda çalışmaya başladığından, yutulan sıvı emilir. Buradan kana geçen sıvı, daha sonra böbreklere geçerek tekrar ortama bırakılır. Anne karnındaki bebeğim gelişimi ve korunması açısından önemli bir vazife gören amnios sıvısı bu döngü sayesinde normal sevide tutulmuş olur. İdrar insanlarda normalde zehirli atıklar içerir. Ancak anne karnında bu görevi böbrekler yapmaz. Bu açıdan bebeğin idrarı herhangi bir bakteri içermediğinden, zararlı değildir.

Bebeklerin karaciğeri 10 haftalık gebelikte çalışmaya başlar. Kan üretimini sağlar. Normalde böbreklerin ve karaciğerin atık maddeleri vücuttan uzaklaştırma görevini rahimdeki plasenta yapar. Bu haftada ayrıca bebeğin cinsel organı belirgin hale gelmeye başlar. Kız ve erkeklerde genital tüberkül adı verilen yapıdır aynıdır. Daha sonraki haftalara penis ya da klitoris olarak değişime uğrar. Bebeklerin göz rengini belirleyen iris tabakası da bu haftada oluşur. Ayrıca bebeğin göz kapakları oluşacak, ancak daha sonraki haftalara kadar kapalı olacak.

10 haftalık gebelikte bebeğin boyu ve kilosu

Bu haftaya ulaşan gebeliklerde bebekler yaklaşık 5,5 cm boyunda, 6 gram ağırlığında olur.

10 haftalık gebelikte bebeğin ultrason görünümü

Bu haftada yapılan ultrason tetkikinde bebek ve anne arasındaki iletişim artar. Bebeğin organları ve hareketleri ultrasonda daha rahat görülebilir. Ancak bebeğin cinsiyetini öğrenmek için henüz erkendir. Eğer uygun bir zamanda ultrasona bakılıyorsa, bebeğin hareketleri izlenebilir. Çünkü bebekler içinde oldukları sıvının içinde daha hareketli olurlar. Birde en önemlisi bebeğin kalp atışı bu hafta daha net şekilde duyulmaya başlar.

10 haftalık gebelikte anne adayındaki değişiklikler

10 haftaya ulaşan gebeliklerde anne adayının sabah bulantıları azalmaya başlar. Bu yakınması devam eden gebelerde doktorunun tavsiyesiyle ilaç kullanabilir. Yine hormon değişimi nedeniyle anne adayları kolayca sinirlenme, huzursuzluk çekme gibi etkiler yaşayabilir. Bunlar geçici olduğundan, anne adaylarını pek rahatsız etmez.

Gebelikte kan dolaşımındaki kan miktarı yarı yarıya arttığı için, kadının meme dokusunda, ayaklarında ve vücudun çoğu yerindeki toplardamarlarda genişleme olur. Damarlar genişlediği için, anne adayları varisten korkmasınlar. Fakat buna rağmen önlem almaları iyi olur. Hareketsiz yaşamdan kaçınmaları daha doğru olur. Uzun süreli oturma ya da ayakta durma onlara göre değildir. Annen adaylarının bu hafta karnı yuvarlak hale gelir, beli ve karnı kalınlaşır, şişkinlik, kilo alma hızlanır. Bu nedenle 10 haftalık gebelik döneminden itibaren kadının giysilerini gözden geçirmesi, esnek ve bol olanları tercih etmesi önerilir. Bu dönem baba adayları içinde, heyecanlı bir süreçtir. Eşinin karnı büyümeye başladığından, artık bebekler fiziki olarak ben buradayım derler. Bu nedenle baba adayı eşine destek olmaktan kaçınmamalı, birlikte en azından yürüyüşlere çıkmalıdır.

]]>
Gebelikte Kasık Ağrısı https://www.gebelikbelirtileri.gen.tr/gebelikte-kasik-agrisi.html Sun, 09 Dec 2018 18:36:23 +0000 Gebelikte Kasık Ağrısı, Gebelikte görülen birçok problem vardır. Bu problemler tabi ki kişiden kişiye değişebilecek şeyler olabilmektedir. Gebelikte kasık ağrısı bu problemlerden biridir. Her annenin az Gebelikte Kasık Ağrısı, Gebelikte görülen birçok problem vardır. Bu problemler tabi ki kişiden kişiye değişebilecek şeyler olabilmektedir. Gebelikte kasık ağrısı bu problemlerden biridir. Her annenin az şiddetli ya da şiddetli olacak şekilde bir kerede olsa yaşadığı kasık ağrılarının birçok nedeni bulunmaktadır. Gebelikte kasık ağrısı, kimi insanlarda görüldüğü kadar kimi insanlarda da başka bir bölgenin ağrıması ile görülmeyebilir. Aslında bazı durumlarda oldukça normal karşılanan, gebelikte kasık ağrısının birçok farklı nedenleri olabilir. Bu nedenle kişide görülen kasık ağrılarının hepsini bir tutmamalısınız. Kimi zaman normal nedenlerden dolayı görülen kasık ağrıları, kimi zaman hiçte normal olmayan nedenlerden dolayı karşınıza çıkarak hiç beklenmeyen problemlerin ortaya çıkmasına neden olabilmektedir. Bu nedenle hafifte olsa kasıkta gebelik döneminde görülen ağrıları doktorunuz ile mutlaka konuşmalısınız. Bu durumu önemsemeyen ve çok kısa sürelerde çok daha tehlikeli sorunlara yol açan kasık ağrıları, günümüzde de bazı insanlara görülmektedir. Sizlerde hem kendi sağlığınız için hemde bebeğinizin sağlığı için bu gibi durumları önemseyin ve gerekli işlemleri yapın.

Gebelik döneminde görülen kasık ağrıları aslıda gebeliğin kaçıncı haftasında olduğuna bağlı olarak nedenini ve ne kadar normal olup olmadığını bizlere göstermektedir. Gebeliğin bazı dönemlerinde kişilerde görülen kasık ağrıları, son derece normal olarak karşılanabilmektedir. Özellikle gebeliğin eğer ilk iki haftası bu tür kasık ağrıları kişilerde görülüyorsa bu durum aslında son derece normaldir. Genelde kadınların hepsinde gebelikte görülen kasık ağrısı, ilk hafta görülmektedir. Bu durumda tabi ki kasık ağrılarının bir neden vardır. Birçok zaman bu kasık ağrılarının neden hamileliğin meydana gelmesi nedeni ile kişide görülen adet gecikmeleridir. Bu durumda kişinin özellikle kasık bölgesinden bele doğru bir ağrı hissetmesi beklenmektedir. Bu durum yaklaşık bir hafta içerisinde ortadan kalkacaktır. Yani genel olarak gebelikte kasık ağrısı ilk haftalarda görülüyorsa bu durum gecikmiş olan adet kanamalarına bağlanmıştır. Fakat bizler bu tür problemlerin bebeğin ve annenin sağlığı için aksatılmaması gerektiğini tavsiye ederiz. Ağrıların nedeni her ne kadar tahmin edilse de bu tür sorunları doktorunuza bildiriniz.

Gebeliğin ilk haftalarının yanı sıra genellikle gebeliğin dördüncü haftalarında görülen kasık ağrıları, yine birçok zaman normal görülmüştür. Gebelikte kasık ağrısı genel nedeni ise birçok zaman kadınlarda hamilelikle birlikte görülen rahim büyümelerine bağlanmıştır. Birçok zaman bu durumdan dolayı meydana gelerek yaklaşık bir ya da iki hafta kadar süren rahim büyümeleri, kasıkta ağrılara neden olarak kişide bazı rahatsızlıkları meydana getirebilmektedir. Bu ağrı genellikle kasıüın sağ taraflarına doğru gelişerek kişinin kasık bölgesinin sağında hissedilir.  Bunu yanında yine birçok kadında görülen kasık ağrılarının en büyük ve en çok görülen nedeni biriken gazlardır. Bu gazlar genellikle günlük olarak kişide kasık ağrılarına neden olabilir. Bu durumu kesinlikle kişinin ayırt etmesi zordur. Bu nedenle daha detaylı bilgiyi doktorunuzun yapacağı testlerle öğrenebilirsiniz. 
]]>
Gebelikte Yapılan Testler https://www.gebelikbelirtileri.gen.tr/gebelikte-yapilan-testler.html Mon, 10 Dec 2018 08:30:54 +0000 Gebelikte yapılan testler, hamileliğin başlangıcından sonuna kadar çeşitli dönemlerde yapılmaktadır. Hatta birtakım tahlillerin gebelikten öncesinde eşler hamileliğe hüküm verdiğinde inşa edilmesi henüz uygundur. Birtak Gebelikte yapılan testler, hamileliğin başlangıcından sonuna kadar çeşitli dönemlerde yapılmaktadır. Hatta birtakım tahlillerin gebelikten öncesinde eşler hamileliğe hüküm verdiğinde inşa edilmesi henüz uygundur. Birtakım testlerin gebeliğin belirli haftalarında inşa edilmesi gereklidir o haftalar haricinde yapılamaz bu sebeple hamilelikte bu testler dikkatle takip edilmelidir, zamanları kaçırılmamalıdır. Hamilelikte yapılmış meydana gelen testlerin bir bölümü her gebede rutin olarak yapılır, bir bölüm testlerde yalnızca birtakım gebeliklerde belirli durumlar oluştuğunda yapılır. Bu testlerin bütünü gebeliğin esasen sonuna esaslı yapıldığı haftalara bakılırsa sırasıyla aşağıda anlatılmaktadır.  
 
İlk muayenede yapılmış meydana gelen tahliller: 

Bu testler çiftin doktora evvel müracaatında yapılmış meydana gelen tahlillerdir. En esaslı olanı çiftlerin gebelik oluşmadan öncesinde şimdilik gebeliğe hüküm verdiklerinde doktora başvurmaları ve bu görüşmede tahlillerin yapılmasıdır. Zira bu testlerde saptanabilecek birtakım anormalliklere bakılırsa gebelik henüz başlamadan öncesinde önlemler alınabilir. Fakat çiftlerin çoğunluğu gebelik oluştuktan sonra doktora başvurmaktadır. Bu evvel görülmede jinekolojik sağlık muayenesi ve ultrasonografi ile kadın genital organları değerlendirilir. Son 1 sene içinde yapılmadıysa smear testi yapılmalıdır. Tipik sistemik sağlık muayenesi de yapılabilir ve gerekirse anormallik varlığında alakalı dal uzmanına konsulto yapılabilir. İlk muayenede yapılmış meydana gelen tahliller: 
 •  Bütün kan sayımı: Annede anemi var mı irdelemek amaçlı
 •  Anne ve baba kan grupları: Kan uyuşmazlığı saptanırsa tedbir alınması amaçlı
 •  Kan uyuşmazlığı varsa IDC (İndirekt Coombs testi) 
 •  Bütün küçük abdest tetkiki (Gerekirse küçük abdest kültürü) 
 •  TSH : Annede guatr ve troid hormon bozukluğu varsa bebeği etkileyebilir, sorun saptanırsa dahiliye uzmanı aracılığıyla iyileştirme gerektirir. 
 •  Toxoplazma IGM ve IGG 
 •  Rubella IGM-IGG (Kızamıkçık testleri)
 •  CMV IGM ve IGG
 •  Sarılık B amaçlı HBsAg ve AntiHBs testleri yapılır: Annede Sarılık B saptanırsa bebeğe bulaşmayı önlemek amaçlı doğumdan sonra bebeğe antikor iğnesi yapılır. 
 •  HCV testi 
 •  HIV (AIDS) testi 
 •  Sfiliz (frengi) amaçlı VDRL testi rutin olarak kural değildir ama yapılabilir. 
 •  Diabet bakımından rizikolu hasta kişilerde açlık kan şekeri 
 •  Biyokimya (kolesterol, böbrek ve karaciğer testleri v.b) hamilelikte rutin tavsiye edilen bir test değildir. Anne yaşı ileriyse ya da sistemik birtakım hastalıkları varsa yapılmalıdır.  
11-14 haftalar arasında: 

Gebeliğin 11. haftasından henüz sonra ultrason muayenesinde bebeğin ense kalınlığı (NT) ölçülür ve ikili test yapılır. Bu tahlil 11-14 hafta içinde yapılabilir, 14. haftadan henüz sonra yapılamaz. Bu test ile ilgili ayrıntılı bilgi amaçlı tıklayın.  
 
16-20 haftalar arasında: 

Bu haftalar içinde üçlü test (triple test) ya da dörtlü test yapılır. Eğer bu test sonucu rizikolu gelirse amniosentez (bebekten su alınması) inşa edilerek henüz ileri inceleme yapılabilir. Bu test ile ilgili ayrıntılı bilgi amaçlı tıklayın.  
 
24-28 haftalar arasında: 
 •  50 gr glukoz tahmil testi 24-28 haftalar içinde yapılır. Bu test sonucu 140'dan yüksek gelirse 100 gr OGTT testi yapılır. Bu testler ile ilgili ayrıntılı bilgi amaçlı tıklayın. Bu haftaları kaçırmış ve henüz ilerleyen haftalarda iştirak eden hasta kişilerde açlık ve tokluk kan şekeri bakılarak da hastanın diabete yatkınlık hali değerlendirilebilir. 
 •  Anne baba içinde kan uyuşmazlığı varsa 28. haftada IDC (indirekt coombs testi) yapılır ve bu test olumsuz çıkarsa anne-bebek içinde kan uyuşmazlığına ilişkili etkilenme olmadığını gösterir. 
]]>
15 Haftalık Gebelik https://www.gebelikbelirtileri.gen.tr/15-haftalik-gebelik.html Mon, 10 Dec 2018 21:19:02 +0000 15 haftalık gebelik, anne adayının gebeliğini daha iyi hissedebildiği bir süreçtir. Buna rağmen oldukça rahat bir süreç olduğundan, çok fazla sorun yaşanmadan geçer. Bu haftada riskli olmayan, düşük sorunu olmaya 15 haftalık gebelik, anne adayının gebeliğini daha iyi hissedebildiği bir süreçtir. Buna rağmen oldukça rahat bir süreç olduğundan, çok fazla sorun yaşanmadan geçer. Bu haftada riskli olmayan, düşük sorunu olmayan anne adayları cinselliği yaşamakta zorlanmaz. Artık bu haftadan itibaren doktor ziyaretleri artar. Gebelik testlerinin en önemlilerinden olan üçlü tarama testi bu haftada yapılmaktadır. Fakat daha önceden ikili test sonuçlarında sorun olmayan, normal çıkan anne adayları üçlü test yaptırmayabilir.

15 haftalık gebelikte bebeklerde olan değişiklikler

Bu haftadan itibaren bebeklerde oldukça hızlı bir gelişim dikkat çeker. Artık anne karnındaki bebeğin büyüklüğü yaklaşık bir greyfurt kadar olur. Bebeğin cildi belirgin derecede damar yapısıyla kaplı olur. Ayrıca cildi oldukça ince ve şeffaftır. Lanugo yani ipeksi cilt tüyleri artık bu haftada gelişmeye başlar ve 26. haftalık gebeliğe kadar bebeğinizde olur. Bunların görevi bebeğin hassas cildini amnios sıvısından korumaktır. Bu tüyle bazı bebeklerde doğumun hemen sonrasında da kaybolabilir. 

Artık 15 haftalık gebelikte haftanın sonuna doğru bebeğin cinsiyeti ultrasonla tespit edilebilir. Ancak yine de doğuma kadar cinsiyeti tespit edilemeyen bebeklerde vardır. Bunun sebebi bebeğin anne rahmindeki pozisyonu, ultrason tetkikini yapan kişinin özellikleriyle bağlantılıdır. Bu haftada bebeğin saçları uzar, kaşlar ve kirpikler gelişim gösterir. Artık bebekler dış ortamla uyum sağlama sürecine girmiştir.

15 haftalık gebelikte bebeğin boyu ve kilosu

Bu haftaya gelen gebelikte bebeğin ağırlığı 74 gram, boyu ise 12 cm kadar olur.

15 haftalık gebelikte bebeğin ultrason görünümü

Artık anne karnındaki bebek ultrasonda rahatlıkla izlenebilir. Eğer şartlar uygun olursa, bebeğin cinsiyeti konusunda fikir sahibi olunabilir. Bebekler bu haftada daha hareketli olduğundan, hareketler izlenebilir, bazen bebeğin parmağını emerken ki görünümüne şahit olabilirsiniz. Artık bebeğinizdeki yüz hareketleri ultrason tetkikinde görülebilir.

15 haftalık gebelikte anne adayındaki değişiklikler

Artık anne adayı büyümüş rahmini dışarıdan eliyle bile hissedebilir. Eğer karnına eliyle dokunursa, top benzer yumuşak bir kitle hisseder. Bir anlamda bebeğiniz elinizin altında durur. 1-2 hafta sonra bunu belirgin şekilde hissedersiniz. Bebeklerin hareketlerini daha kolay hissetmeniz için, biraz daha beklemeniz gerekir. Bazen anne adayları bu haftada bebeklerinin hareketlerini hissettiğini söyler. Ancak bu muhtemelen bağırsak hareketleridir. Psikolojik olarak bebeğin hareket etmesi şeklinde hissedilebilir.

Anne adayı artık mevsime göre daha fazla su içmelidir. Yeteri kadar su içildiği idrarın sarı renkli olmasından anlaşılabilir. Vücutta ödem denilen bazı şişlikler gelişmeye başlayabilir. Bunun nedeni sıvının kan dolaşımı yardımıyla yumuşak dokulara itilmesindendir. Bu gebelik döneminin normal bir gelişmesidir. Kadının vücudunda daha fazla kan dolaşımda olduğundan, rahmin büyümesinin pelvik damarlara baskı yapması söz konusudur. Bu yüzden anne adayının egzersiz yapması, ayaklarını yüksek bir yerde dinlendirmesi tavsiye edilir.

Bu haftada anne adayının daha iştahlı olduğu görülür. Yine de tedbirli davranarak fazla yemekten kaçınmaları doğru olur. Çünkü hazımsızlık ve mide yanması gibi sorunlar yaşanabilir. Bu yüzden az ve sık yenmeli, lokmalar iyice çiğnenerek öğütülmelidir.

Bu haftayla birlikte rahim biraz daha büyüdüğünden, rahmi destekleyen kaslar ve ligamentlerde esneme olur. Bu etken göbeğin altında ağrılara neden olabilir. Bu etki normal bir sonuç olsa da, bazı anne adaylarında dayanılmaz ağrıya neden olabilir. Bu durumda doktorun bilgilendirilmesi tavsiye edilir. Yine hormon düzeni farklılaştığından baş dönmesi, baş ağrısı, halsizlik gibi etkiler görülebilir. Bu yüzden anne adayının dinlenmeye zaman ayırması iyi olur. Yakınmalar doktora aktarılırsa, bu konuda anne adayına destek olabilecek öneriler yapılabilir.

15 haftalık gebelikte ba]]>